EjP2mAYU4AEKKmi

Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli: chcemy zaprezentować pozytywny plan dla Białorusi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przed szczytem Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki przedstawił polskie stanowisko na obrady głów państw i szefów rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Chcemy zaprezentować pozytywny plan dla Białorusi – powiedział Morawiecki.

– Chcemy zaprezentować pozytywny plan dla Białorusi, ale też dyskutować na temat sankcji i całej sytuacji na Białorusi. Mamy uzgodniony mniej więcej już zapis w konkluzjach RE, ale będziemy jeszcze rozmawiać o tym, w jaki sposób podejść do tej trudnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada – powiedział Morawiecki, dodając że w tym kontekście trzeba popatrzeć, jak na wydarzenia na Białorusi reaguje Rosja. Wskazujemy tu na działanie wobec A. Nawalnego jako coś absolutnie skandalicznego.

– Użycie broni chemicznej, wbrew regułom prawa międzynarodowego, próba otrucia jednego z głównych działaczy opozycji powinna być jednym z kluczowych sygnałów ostrzegawczych i otrzeźwienia dla różnych liderów świata zachodniego – podkreślił polski szef rządu.

W kontekście sytuacji na Białorusi i zatrucia Aleksieja Nawalnego premier zwraca uwagę na gazociąg Nord Stream 2:  „Warto zastanowić się, czy to nie jest zasadniczy moment, kiedy wszyscy powinniśmy powiedzieć, że z Rosją nie ma co prowadzić dalej takiego projektu jak gazociąg północny Nord Stream 2. My mówimy o tym głośno od wielu lat”.

– Będziemy dyskutować też o sytuacji w basenie Morza Śródziemnego, w szczególności o sporze grecko-tureckim, ale też o kwestiach związanych z Chinami.

– I w końcu temat, co do którego teoretycznie się zgadzamy, ale w praktyce występuje tu wiele rozbieżności i różnych działań – czyli rynek wewnętrzny UE. Tu wszyscy zgadzają się w teorii, by poszerzać obszary wolności, a w praktyce – w szczególności z Brukseli – płyną sygnały ograniczające konkurencję w sektorze usług. Nie zgadzamy się z tym. To nie tylko dyskryminacja krajów Europy Środkowej, ale też obniżenie konkurencyjności całej UE – zaznaczył Morawiecki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać