Premier Kataru i szef talibów prowadzą tajne rozmowy w Afganistanie

Premier Kataru i szef talibów prowadzą tajne rozmowy w Afganistanie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Kataru – Mohammed bin Abdulrahman al-Thani – przeprowadził w tym miesiącu tajne rozmowy z najwyższym przywódcą Talibów – Haibatullahem Akhunzadą. Podczas spotkania 12 maja w południowoafgańskim mieście Kandahar przywódcy szukali sposobu zmniejszenia napięć między Afganistanem a społecznością międzynarodową.

W czasie rozmów podnoszono także kwestie zniesienia zakazów edukacji i zatrudniania kobiet w Afganistanie. Jak wskazała agencja Reuters, za źródłem zaangażowanym w spotkanie, rozmowy te wskazują na gotowość afgańskich przywódców do dyskusji o zakończeniu ich międzynarodowej izolacji.

O spotkaniu przywódców Kataru i Afganistanu została poinformowana administracja prezydenta USA, Joe Bidena. Jak wskazała agencja Reuters, USA koordynuje teraz „wszystkie kwestie” omawiane przez Katar i Afganiastan, w tym dalszy dialog z Talibami. Spotkanie premiera Kataru i przywódcy Talibów stanowi dyplomatyczny sukces Kataru, który wcześniej skrytykował talibskie restrykcje wobec kobiet. Jednocześnie Katar wykorzystuje długotrwałe więzi z ruchem islamistycznym, aby naciskać na głębsze zaangażowanie Kabulu w relacje ze społecznością międzynarodową.

foto: محمد بن عبدالرحمن / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać