51970340007_7b688fb576_6k

Premier i prezydent na forum ekonomicznym w Davos

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska jest w Davos na ustach wszystkich; inwestorzy patrzą na nasze działanie z podziwem – powiedział we wtorek w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności – dodał premier, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji.

Premier Morawiecki, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, poinformował, że spotyka się tam z prezesami największych na świecie firm, takich jak Intel czy Google, które – jak mówił – „przyglądają się Polsce”.

„Dla mnie najważniejsze jest, aby przyciągać nowe miejsca pracy. Właśnie po to, aby w Polacy mogli jak najwięcej zarabiać. Po to, aby jak najłagodniej przejść przez ten kryzys globalny, który gdzieś na horyzoncie już nie tylko majaczy, ale zbliża się do Stanów Zjednoczonych, do Europy, widać go także w Chinach” – oświadczył.

Według Morawieckiego te trzy obszary, „trzy silniki wzrostu gospodarczego świata trochę się zatarły i będą na pewno pracowały wolniej”.

„Stąd też współpraca z technicznie najwyżej postawionymi na świecie przedsiębiorcami jest dla nas szalenie ważna, bo Polacy to ambitny, bardzo zdolny naród. Chcemy pracować, chcemy tworzyć najwyższą wartość dodaną. I to się dzieje na naszych oczach. Cieszę się, że udaje się przyciągać znakomitych inwestorów do Polski” – ocenił.

Jak informuje agencja PAP, premier przypomniał, że na poprzednim szczycie w Davos udało się przyciągnąć do Polski wielu inwestorów m.in. firmę farmaceutyczną Astra Zeneca.

„Jestem przekonany, że tym razem po powrocie z Davos będziemy mogli za ładnych kilka tygodni ogłosić kolejne sukcesy inwestycyjne” – zapewnił premier.

Prezydent Andrzej Duda, który także znajduje się obecnie na szczycie, powiedział, że Polska nigdy nie poprze sugestii niektórych zachodnich przywódców o konieczności ustępstw wobec Rosji, która rozpoczęła wojnę na Ukrainie

W wystąpieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent podkreślił, że władze na Kremlu rozpętały wojnę zaborczą, również przeciw ludności cywilnej. Skutki tej wojny sięgają daleko poza Ukrainę i Europę. Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Ukraina może liczyć na pełne wsparcie naszych władz, a także jego własne.

Prezydent Andrzej Duda dodał również, że rosyjska agresja na Ukrainie to element kremlowskiego planu odbudowy imperium rosyjskiego. Jednak Władze Rosji nie spodziewały się tak znaczącego oporu ze strony Ukraińców. Zaznaczył, że Rosja nie ma dość ludzi, którzy mogliby opanować tak duży kraj. Podkreślił, że solidarne wsparcie narodu, walczącego o wolność, jest wspólną sprawą całego świata, który jest zagrożony planami dalszej rosyjskiej ekspansji.

 

 

foto: https://live.staticflickr.com/65535/51970340007_7b688fb576_6k.jpg

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać