wildfire-4755030_1920

Zachodnie stany USA walczą z pożarami wywołanymi falą upałów

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek 10 zachodnich stanów USA walczyło z ogniem, który zmusił mieszkańców do ewakuacji. Ogień wywołany jest przez upały, które wczoraj osiągnęły 47°C. Pożary pustoszą północne lasy Kalifornii. Upał i dotkliwa susza stwarzają idealne warunki do pożarów. Pożar, który wybuchł około 20 mil na południowy zachód od Parku Narodowego Yosemite w niedzielne popołudnie, eskalował do 2500 akrów w ciągu zaledwie kilku godzin i rozprzestrzenił się na 4000 akrów w poniedziałek rano, informują urzędnicy z kalifornijskiego Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej. Ponad 450 pracowników — w tym niektórzy korzystający z tankowców powietrznych — walczyło z pożarem.

Według Narodowego Międzyagencyjnego Centrum Straży Pożarnej w USA, strażacy walczą obecnie z 59 dużymi pożarami w 12 stanach. Do tej pory spłonęło blisko 864 tys. akrów. Ponad połowa aktywnych ognisk znajduje się w Arizonie, Idaho i Montanie. Płoną zarówno lasy i zarośla, jak i domy, co zmusza tysiące ludzi do ewakuacji. Największy pożar wybuchł w południowo-zachodnim Oregonie. Zagroził on około 2 tys. domom, spalił łącznie około 47 budynków. W niektórych częściach hrabstw Madera i Mariposa w Kalifornii obowiązywały obowiązkowe nakazy ewakuacji. Przyczyna pożaru jest badana. Eksperci twierdzą, że niebezpieczne upały, uporczywa susza i niska wilgotność prowadzą do ekstremalnych pożarów w Kaliforni.

Na północ od pożaru w pobliżu Parku Narodowego Yosemite, żywioł rozprzestrzenił się po uderzeniu piorunem w kompleks leśny Beckwourth. Ogromny pożar rozprzestrzenił się na 89 748 akrów. Według urzędników Plumas National Forest jest to jak dotąd największy pożar tego sezonu w stanie.

Pożar, który płonie na północ od jeziora Tahoe, rozprzestrzenił się najszybciej po jego północnej stronie, informuje Kimberly Kaschalk, specjalista ds. informacji publicznej w California Incident Management Team 4. Pożar jest opanowany w 8 procentach, a większość jego południowej flanki została ugaszona. Drugi pożar w kompleksie Beckwourth — pożar Dotta — rozpoczął się 30 czerwca i zwęglił 670 akrów. Do poniedziałku udało się go opanować w 99 procentach.

Seria pożarów wiąże się z falą upałów na Zachodzie USA (druga taka fala w przeciągu kilku tygodni). Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) podała, że w poniedziałek w południowej Kalifornii odnotowano temperaturę na poziomie 47°C. Upały mają utrzymać się w regionie przez pierwszą część tygodnia. W ubiegłym tygodniu gubernator stanu Oregon poinformowała, że wskutek wysokich temperatur zmarło 95 osób. Naukowcy twierdzą, że fala upałów, powodująca wielką suszę, ściśle wiąże się ze zmianami klimatu. Susza stwarza warunki, które czynią pożary jeszcze bardziej niebezpiecznymi.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać