Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Pożar, do którego doszło w niedzielę rano na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni około 300 hektarów.
Reklama

Z powodu pożaru ewakuowano turystów, obóz letni dla dzieci, a także 50 osób ze wsi Hrzensko mieszkających na prawym brzegu rzeki Kamenice. Z powodu pożaru na północnym zachodzie Czech zrezygnowano z walki o ocalenie wsi Mezna.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w trudno dostępnym, skalnym terenie. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan nie ma informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.

Jest to największy na tym obszarze pożar od lat. Efekty niszczycielskiego żywiołu można zobaczyć w innych częściach kraju. 

Ewakuowano kilkudziesięciu turystów spod jednej z głównych atrakcji w parku Praviczackej Brany, największego skalnego mostu w Europie. Z kolei z obozu skautów ewakuowano 60 uczestników. Swoje domy musiały opuścić dziesiątki osób z gminy Mezna. 

W trakcie posiedzenia lokalnego sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyła minister środowiska Anna Hubaczkova, nie zapadła decyzja o ewakuacji największej gminy rejonu Hrzensko, zamieszkanej na stałe przez około 400 osób.

Cały czas trwa akcja gaszenia pożaru. A na miejscu działają również zespoły straży pożarnej z innych części krajów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać