29349992634_654e3d872b_k

Pożar w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. 12 tys. osób pozostaje bez schronienia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Ponad 12 tys. migrantów straciło dach nad głową w wyniku pożaru w przepełnionym obozie Moria w Grecji. Zniszczenia w obozie stanowią wyzwanie dla greckiej administracji, która zmaga się z problemem organizacji pobytu dla ludności zgromadzonej na greckiej wyspie Lesbos.

Nie jest dotąd znana przyczyna pożaru. Nie wykluczone jest intencjonalne podpalenie. Obecnie ponad 12 tys. migrantów spędza noc na ulicach. Według doniesień telewizji państwowej kilka kolejnych, mniejszych pożarów zniszczyły pozostałe namioty i inne tymczasowe schrony. Pojawiły się również doniesienia, że policja użyła gazu łzawiącego, aby powstrzymać migrantów próbujących dostać się do stolicy wyspy.

W związku z przepełnionym obozem i brakiem odpowiedniej kontroli nad obszarem ze strony władz, istnieją poważne obawy przed niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się koronawirusa na wyspie. Jak dotąd 35 migrantów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa Sars-Cov-2. Po pożarze policja była w stanie zlokalizować tylko ośmiu z nich.

– Nikt w Europie nie zajmował się wcześniej tego typu sytuacją – powiedział grecki wiceminister ds. migracji Giorgos Koumoutsakos. – Grecki rząd nie tylko musiał uporać się ze skutkami pożaru, ale także ze strachem mieszkańców wyspy o rozprzestrzenianiu się wirusa – podkreślił.

Lokalne władze szukały odpowiedniego miejsca na rozbicie namiotów, ale jak dotąd nie odniosły one sukcesu, powiedział Koumoutsakos, dodając, że rząd planuje również schronienie migrantów na statkach.W czwartek rano prom Blue Star Chios przybył do portu Sigri na zachodzie wyspy, aby zabrać na pokład około 1000 migrantów. Inni migranci mają zostać zabrani w ciągu najbliższych kilku dni przez dwa greckie okręty wojenne. Około 400 nieletnich bez opieki zostało przewiezionych do Salonik w środę i w czwartek.

Grecka administracja podejrzewa, że przyczyną pożaru jest podpalenie. „Taktyki szantażu nie zostaną zaakceptowane”, odnotowano w oświadczeniu opublikowanym w czwartek przez grecką administrację.

Kilka europejskich organizacji praw człowieka zażądało natychmiastowej ewakuacji bezdomnych migrantów na Lesbos. Francja i Niemcy opracowują wspólną przyjęcia uchodźców, zwłaszcza dzieci, pozostawionych bez schronienia po pożarze – poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Oprac. Mateusz Krawczyk
Źródło: DPA
foto: Steve Evans (FLICKR)

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać