Reklama
Reklama
research-5297028_1920

Potencjalna szczepionka na COVID-19 skuteczna w 90. proc przypadków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według wstępnych, tymczasowych wyników badań, szczepionka na Covid-19 opracowywana przez firmy Pfizer i BioNTech jest skuteczna w 90 proc. Jest to znacznie lepszy wynik niż ten spodziewany przez większość ekspertów. Zdaniem regulatorów, szczepionka może zostać zatwierdzona, nawet jeśli jest skuteczna tylko w 50 proc. – chroniąc połowę tych, którzy ją otrzymają. Firma twierdzi, że nie stwierdziła żadnych poważnych skutków ubocznych.
Reklama

„Dzisiaj jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników z naszego badania 3 fazy szczepionki przeciw Covid-19 dostarcza dowodów na to, że nasza szczepionka może zapobiegać chorobie” – powiedział dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer. „Osiągamy ten kamień milowy w naszym programie rozwoju szczepionek w czasie, gdy świat potrzebuje tego najbardziej, a wskaźniki zakażeń ustanawiają nowe rekordy, szpitale są bliskie nadwyżki mocy produkcyjnych, a gospodarki walczą o ponowne otwarcie”.

„Jestem bliski ekscytacji” – powiedział w wywiadzie Bill Gruber, jeden z czołowych naukowców zajmujących się szczepionkami firmy Pfizer. „To wspaniały dzień dla zdrowia publicznego i potencjału, który pozwoli wydostać nas wszystkich z obecnej sytuacji”.

Próba badań jest kontynuowana, co oznacza, że ​​współczynnik skuteczności może się zmienić, ale tymczasowe odkrycie, że zapobiegano 90 proc. infekcji, daje nadzieję dla liderów zdrowia publicznego i szanse na potencjalny koniec pandemii COVID-19. Firma twierdzi, że zebranie wymaganych danych dotyczących bezpieczeństwa potrwa do trzeciego tygodnia listopada, po czym przedstawi dokumentację organom regulacyjnym do zatwierdzenia. Szybkie wydawanie pozwoleń może oznaczać, że pierwsze dawki zostaną podane pracownikom służby zdrowia do końca roku. Wydaje się, że osoby pochodzące z mniejszości etnicznych i czarnoskórych były chronione równie dobrze jak wszyscy inni – twierdzi firma.

Szczepionka mRNA firmy Pfizer / BioNTech, wykorzystuje kod genetyczny, a nie jakąkolwiek część samego wirusa, w jego zwalczaniu. Wyniki pośrednie spodziewane są w tym miesiącu lub na początku grudnia także z Oxford University / AstraZeneca, która jest oparty na innej technologii. W badaniach fazy 3 wzięło udział ponad 43 000 osób i mają one na celu ustalenie czy szczepionka działa. Ochotnikom podaje się albo szczepionkę Covid, którą podano w dwóch zastrzykach w odstępie około trzech tygodni, albo placebo.

Analiza tymczasowa polega na sprawdzeniu, ilu z tych, którzy zostali zarażeni Covid-19, otrzymało nową szczepionkę, a ilu otrzymało placebo. Jak dotąd 94 osoby zaraziły się Covid-19 – to trzy razy więcej niż pierwotnie planowała firma, ale ponieważ analiza pokazuje, że 90% nie otrzymało szczepionki, oznacza to, że nie otrzymało jej więcej niż osiem osób.

Aby potwierdzić współczynnik skuteczności, Pfizer powiedział, że będzie kontynuował badanie do momentu, gdy wśród uczestników z grup szczepionych i nieszczepionych będą 164 przypadki Covid-19. Biorąc pod uwagę niedawny wzrost wskaźników infekcji w USA, liczba ta może zostać osiągnięta na początku grudnia, powiedział Gruber. Dane nie zostały jeszcze zweryfikowane ani opublikowane w czasopiśmie medycznym. Pfizer powiedział, że zrobi to po uzyskaniu wyników z całego procesu. Aby zaoszczędzić czas, firmy rozpoczęły produkcję szczepionki, zanim dowiedziały się, czy zadziała. Oczekują teraz, że wyprodukują do 50 milionów dawek lub wystarczającą ilość szczepionki, aby chronić 25 milionów ludzi w tym roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku.

Wiele krajów ma już zamówienia na szczepionkę Pfizer / BioNTech. Wielka Brytania kupiła 30 milionów dawek – wystarczy dla 15 milionów ludzi, ponieważ wymagane są dwie dawki. UE zabezpieczyła 200 mln dawek. Firmy mają kontrakt z rządem USA na kwotę 1,95 miliarda dolarów na dostarczenie 100 milionów dawek szczepionek począwszy od tego roku.
Istnieje jednak problem w przypadku krajów o niskich dochodach, ponieważ jest to szczepionka wymagająca ultrazimnego łańcucha; należy ją przechowywać w temperaturze -80°C. Prezes BioNTech, Uğur Şahin, powiedział, że jego firma bada, czy szczepionka może przetrwać do pięciu dni w normalnej temperaturze lodówki wynoszącej 4°C. W Niemczech rząd planuje utworzenie ośrodków szczepień wyposażonych w ultraniskotemperaturowe zamrażarki do pierwszej fazy szczepień.

Źródło: Guardian

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama