nato

Posiedzenie Rady NATO-Rosja. “Wciąż istnieją znaczące różnice między Rosją a NATO”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, które zwołał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. “NATO jest gotowe na dialog, który musi odbywać się w porozumieniu z europejskimi partnerami, w tym z Ukrainą” – oświadczył.

Stoltenberg oznajmił  w poniedziałek, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu. Obecnie ponad 10 tysięcy żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne  rozpoczyna  ćwiczenia na 20 poligonach na południu Rosji oraz w Abchazji, Armenii i Północnej Osetii – poinformowało w środę dowództwo okręgu w Rostowie nad Donem.

Polsce zależy na tym, aby na spotkaniu NATO-Rosja Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że nie godzi się na agresywne działania Kremla. „Mam nadzieję, że w tej kwestii sojusznicy będą mówić jednym głosem” – powiedział  ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski. Szef polskiego MSZ nie wyklucza żadnej opcji. Pytany, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, zaznaczył, że odpowiedzialna polityka sprowadza się do tego, by być przygotowanym na każdą sytuację. „Powiedziałbym tak: w NATO są tacy, którzy roztaczają wizję konsekwencji, które spotkają Rosję po ewentualnym ataku na Ukrainę. Sankcje i podobnego typu instrumenty. Są też tacy, którzy stoją na stanowisku, że nie tylko należy wiedzieć z góry, jakie będą konsekwencje, lecz dobrze także temu zapobiegać. Na przykład wzmacniając wojskowo wschodnią flankę NATO, udzielając wsparcia Ukrainie na różne sposoby”.

Po zakończeniu konferencji prasowej Jens Stoltenberg poinformował, że uzyskano „niewielki postęp” w rozmowach. Podkreślił jednak, że wciąż istnieją „znaczące różnice między Rosją a NATO”. – Nasze różnice nie będą łatwe do zniwelowania, ale to pozytywny znak, że wszyscy sojusznicy NATO i Rosja zasiedli przy tym samym stole i zajęli się merytorycznymi tematami”.

Stoltenberg podkreślił, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu. Członkowie NATO wezwali Rosję do deaskalacji sytuacji na Ukrainie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać