FCQGJcnWUAEFTx0

Porządek prawny w UE oraz kryzys energetyczny zdominowały rozmowy podczas szczytu Unii Europejskiej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W piątek zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, podczas którego debatowano na temat sporu prawnego Polski z UE. Na szczycie przyjęto także tymczasowe środki, które mają zabezpieczać członków na wypadek kryzysu energetycznego, a także rozmawiano o pandemii, handlu i stosunkach zewnętrznych Unii.
Reklama

Na szczycie UE, liderzy poparli wdrożenie środków pośrednich w kontekście rosnących cen energii, przedstawionych w ubiegłym tygodniu przez KE. Środki przewidują m.in. bezpośrednie wsparcie państw dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, pomoc państwa dla firm zmagających się z trudnościami oraz redukcje w podatkach i opłatach specjalnych.

Szczyt podjął temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zależności prawa polskiego i unijnego. Po wystąpieniu premiera Morawieckiego, przywódcy zwrócili uwagę na znaczenie rządów prawa i niezależnego sądownictwa w krajach członkowskich. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że zamierza wykorzystać wszystkie swoje uprawnienia wykonawcze do przywrócenia prymatu prawa UE w Polsce. Potencjalne działania to m.in. otwarcie nowego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego czy uruchomienie nowego mechanizmu warunkowego zamrożenia funduszy unijnych, których Polska jest największym odbiorcą.

Rada Europejska rozmawiała także na temat pandemii. Przywódcy zobowiązali się do walki z dezinformacją na temat szczepień, ułatwienia ruchu transgranicznego i zwiększenia międzynarodowych darowizn dla krajów rozwijających się.

Przywódcy dyskutowali także na temat handlu, stosunków międzynarodowych oraz przygotowań do szczytu COP26. W piątek dodatkowo poruszyli kwestie migracji i transformacji cyfrowej.

Źródło: RE, EURONEWS
foto: Krystian Maj / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać