georgia-26839__340

Poparcie wśród obywateli Gruzji dla wstąpienia do UE oraz NATO

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Tysiące Gruzinów wyszło na ulice stolicy, Tbilisi, żeby wyrazić swoje poparcie dla integracji z Unią Europejską. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała status kandydata dla Ukrainy i Mołdawii, a Gruzji zalecono spełnienie kilku warunków, w tym poszanowanie wolności mediów, praw obywateli i przejrzystości procesów wyborczych.

Demonstranci wyszli na ulice Tbilisi pod hasłem „Do domu, do Europy”.

Zgromadzeni na prospekcie Rustawelego Gruzini apelowali do Komisji Europejskiej, aby zmieniła zdanie i rekomendowała przyznanie Gruzji statusu kandydata tak, jak Ukrainie i Mołdawii.

„Wierzyliśmy w Europę bardziej, niż ktokolwiek inny” – napisali demonstracji w specjalnym oświadczeniu.

„Teraz, gdy najważniejszy krok na naszej europejskiej drodze jest tak blisko mamy nadzieję, że i wy w nas wierzycie” – podkreślili demonstranci.

Część uczestników ulicznej akcji obarczyła odpowiedzialnością za wstrzemięźliwość Komisji Europejskiej gruzińskie władze, które w ostatnich latach są krytykowane za naruszanie praw obywatelskich, w tym: wolności mediów, transparentności procesów wyborczych i poszanowania praw opozycji.

Gruzja pozostaje przywiązana do swojej drogi do NATO, ale najpierw musimy rozwiązać spory terytorialne z Rosją – powiedział we wtorek gruziński premier Irakli Garibaszwili. Szef rządu bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek Forum Ekonomicznym w Katarze.

Wiktor Dolidze, który stoi na czele gruzińskiej misji przy NATO, potwierdził 16 czerwca, że wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego uważają za pożądaną akcesję Gruzji.

Położone na północy kraju Abchazja i Osetia Południowa oderwały się od Gruzji w latach 90. XX wieku. Po rosyjskiej wojnie z Gruzją z 2008 roku Moskwa uznała oba te regiony za niepodległe państwa i rozlokowała tam tysiące swoich żołnierzy.

foto: https://cdn.pixabay.com/photo/2012/04/10/23/04/georgia-26839__340.png

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać