shutterstock_1684966105

Ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę 2 grudnia liczba stwierdzonych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2 przekroczyła milion. Dotychczas tą granicę przekroczyło jedynie 12 krajów na świecie. Tym samym Polska jest 13 państwem, który odnotował ponad milion przypadków zakażeń.

Pierwszy przypadek wirusa Sars-Cov-2 w Polsce potwierdzono 4 marca, a do 7 listopada br. było ich 500 tys. Oznacza to, że podwojenie wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce odbyło się w przeciągu niespełna czterech tygodni. W ciągu ostatniej doby ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 13 855 przypadkach. Zmarło 609 osób. Liczba zakażonych koronawirusem to 1 013 747 /18 208 (wszystkie pozytywne przypadki / w tym osoby zmarłe). Za ozdrowieńców uważa się 622 tys. 980 osób.

Globalna liczba zakażeń zbliża się do 65 mln. Najwięcej infekcji odnotowano w USA (14,1 mln), w Indiach (9,5 mln) i w Brazylii (6,4 mln). Za ozdrowieńców uważa się blisko 44,5 mln osób. Suma wszystkich zgonów zbliża się do 1,5 mln.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do drastycznych spadków we wskaźnikach wzrostu gospodarczego na całym świecie. Tylko w listopadzie wprowadzone w Polsce restrykcje związane z rozwojem epidemii przyniosły gospodarce ok. 8 mld zł strat z handlu – podały w środę Polska Rada Centrów Handlowych i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. W III kwartale br. wzrost gospodarczy w Polsce odnotował spadek o 1,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wzrost PKB w Polsce w stosunku do poprzednich miesięcy był w znacznej mierze zasługą odbudowy popytu konsumpcyjnego – wynika z danych GUS. Szacunki ekonomistów mówią natomiast, że w IV kw. polski PKB może spaść o 3-4 proc. względem poprzedniego kwartału.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać