shutterstock_1684966105

Ponad 300 polskich firm wyprodukowało blisko 50 mln maseczek ochronnych. W ten sposób uratowano blisko 100 tys. miejsc pracy.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
To jeden z tych projektów, który przejdzie do podręczników zarządzania: ratowania polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw w czasie ataku pandemii.
Projekt nazywał się #PolskieSzwalnie i powstał w kierowanej przez Cezariusza Lesisza Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Pomysł wydawał się prosty: połączyć siły prywatnych przedsiębiorców i produkować to, co w czasie pandemii było najpotrzebniejsze: maseczki ochronne. Patronat nad projektem objął prezydent Andrzej Duda.

Agencji Rozwoju Przemysłu udało się zaprosić do projektu ponad 300 polskich firm, łącznie wyprodukowano do tej pory blisko 50 mln maseczek ochronnych. Ocalono blisko 100 tys. miejsc pracy w małych, rodzinnych szwalniach.

Koordynacją produkcji w małych rodzinnych szwalniach podjęły się znane firmy: Andrema Tex, EM Poland, LPP, Nife, 4F, Pako Lorente, Ptak, Modesta, Rascal. Na zlecenie ARP produkcję maseczek rozpoczęły także: TW Plast, Protektor oraz Teofilów – firma z grupy kapitałowej ARP S.A. Maseczki można kupić na stacjach PKN ORLEN, Lotos, w drogeriach Rossmann czy sklepach Intermarche i Bricomarche.

Nie trzeba było zamykać firm odzieżowych, które kierować zaczęły już pracowników na postojowe. Szwalnie zaczęły pracować pełną parą. Podano im tlen, przetrwały.

Dziś wiadomo, że nie tylko żadna z firm uczestniczących w projekcie ARP nie została zamknięta, to jeszcze bez zbędnego rozruchu mogą przełożyć swoją produkcję na zamówione wcześniej kolekcje odzieży.

Jeśli pandemia nie ustąpi, a nakaz używania maseczek w przestrzeni publicznej zostanie przywrócony, w większej ilości ponownie trafią na rynek. Polska będzie przygotowana a polskie firmy szybko są w stanie zaopatrzyć w nie zarówno Polaków, jak i mieszkańców kilku krajów, do których trafiły maseczki z Polski w ramach pomocy dla najbardziej potrzebujących, pomocy wychodzącej z naszego kraju.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać