laboratory-5722327_1920

Ponad 150 tys. osób zapisało się na szczepienia w ciągu pierwszych trzech godzin rejestracji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W piątek o godz. 6:00 ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia. W ciągu pierwszych trzech godzin rejestracji za pomocą dostępnych kanałów na szczepienia zapisało się ponad 150 tys. osób – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Trudności z dodzwonieniem się na infolinię 989 wynikają z bardzo dużej liczby połączeń wykonywanych jednocześnie – nawet 300 tys. prób na minutę – poinformował serwis SzczepimySię. Grupa, dla której dzisiaj otwarto zapisy na szczepienia liczy ponad 2,7 mln osób. Zapisywać się na szczepienia można za pomocą specjalnej infolinii pod numerem 989, w wybranym punkcie szczepiennym lub za pomocą formularza internetowego.

Szef KPRM dodał ponadto, że zgodnie z umową zawartą przez KE z dostawcami, do końca pierwszego kwartału do Polski trafią szczepionki, dzięki którym będzie można zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów. Dworczyk dodał, że stworzony w Polsce system szczepień ma dużo większą wydolność, jednak jest ograniczony dostawami szczepionek. – Na godz 10:00 (…) w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy (…) Podział wygląda w taki sposób, że 2 mln 950 tys. zapisanych terminów bądź zarejestrowanych terminów, bądź już osób zaszczepionych to są osoby z grupy zero i seniorzy powyżej 70. roku życia. Czyli 2 mln 950 tys. (to) już zaszczepieni, już zarejestrowani i 150 tysięcy (jest) wolnych terminów udostępnionych do rejestracji.

Michał Dworczyk poinformował także o dodaniu nowych funkcjonalności w kanałach dostępu do centralnego kalendarza szczepień. Osoba, która zadzwoni pod numer 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już wolnych terminów, będzie mogła zostawić swoje dane i jak tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, do tej osoby zadzwoni konsultant z infoloinii. Drugą funkcjonalnością sa zgłoszenia dla seniorów przez formularz gov.pl/szczepimysie. Trzecią możliwością zamówienia usługi konsultanta w momencie pojawienia się nowych terminów, to wysłanie wiadomości SMS o treści „szczepimy się” pod numer: 664908556.

Oprac. MKr
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać