pollution-4846741_1920

Pomimo lockdownu zanieczyszczenie powietrza w 2020 r. przekroczyło normy WHO

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Blokady spowodowane COVID-19 na całym świecie w 2020 roku zmniejszyły średni poziom zanieczyszczenia cząsteczkami PM2,5, ale tylko 24 ze 106 monitorowanych krajów spełniło wytyczne dotyczące bezpieczeństwa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak wynika z raportu IQAir.
Reklama

Częściowe lub całkowite ograniczenie transportu i przemysłu na miesiące podczas pandemii zmniejszyło zanieczyszczenie powietrza cząsteczkami PM2,5 na całym świecie, w tym w dużych miastach. Stężenie cząsteczek wydzielanych przez zanieczyszczenie komunikacyjne i spalanie paliw kopalnych spadło o 11% w Pekinie, 13% w Chicago, 15% w New Delhi, 16% w Londynie i 16% w Seulu.

Powietrze poprawiło się w co najmniej 60 procent indyjskich miast w stosunku do 2019 roku.  „W wielu częściach świata nastąpiła bezprecedensowa – ale krótkotrwała – poprawa jakości powietrza w 2020 r.” – powiedziała Lauri Myllyvirta, główna analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) i współautorka raportu.

Chiny i wiele krajów Azji Południowej doświadczyło poziomów PM2,5 kilkakrotnie przekraczających progi zalecane przez WHO, a w niektórych regionach stężenie było od sześciu do ośmiu razy wyższe, niż normy bezpieczeństwa.

ONZ twierdzi, że gęstość PM2,5 nie powinna przekraczać 25 mcg / m3 w okresie 24 godzin lub średnio 10 mcg / m3 w ciągu całego roku. W Bangladeszu, Pakistanie, Indiach, Mongolii i Afganistanie średnie roczne stężenie PM2,5 wynosi od 77 do 47 mikrogramów na metr sześcienny (mcg / m3) powietrza. Najbardziej zanieczyszczonymi stolicami świata w zeszłym roku były New Delhi (84 mcg / m3) i Dhaka (77 mcg / m3), a w pierwszej dwudziestce znajduje się także Dżakarta, Katmandu, Islamabad, Hanoi i Pekin. Około połowa wszystkich europejskich miast przekracza sugerowane przez WHO limity.


Model NASA pokazujący CO2 (żółte / czerwone wiry) poruszające się po całym świecie.
Zdjęcie: NASA

W raporcie zauważono, że poziom zanieczyszczenia powietrza pogorszył się w 2020 r. – po najgorętszym roku w historii – ze względu na zmiany klimatyczne. Pożary spowodowane falami upałów doprowadziły do niezwykle wysokiego poziomu zanieczyszczenia w Kalifornii, Ameryce Południowej i Australii.

Zanieczyszczenie powietrza skraca życie na całym świecie średnio o prawie trzy lata i powoduje ponad osiem milionów przedwczesnych zgonów rocznie, jak wykazały wcześniejsze badania. Średnia długość życia skraca się o 4,1 roku w Chinach, 3,9 roku w Indiach i 3,8 roku w Pakistanie. W Europie oczekiwana długość życia skraca się o osiem miesięcy.

Cząsteczki PM 2,5 zostały w 2013 roku sklasyfikowane przez WHO jako czynnik rakotwórczy. W porównaniu z innymi przyczynami przedwczesnych zgonów zanieczyszczenie powietrza na całym świecie zabija każdego roku 19 razy więcej ludzi niż malaria, dziewięć razy więcej niż HIV / AIDS i trzy razy więcej niż alkohol.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama