640px-Cosmic_Girl_Virgin_Orbit_747

Polskie satelity zostaną wyniesione na orbitę okołoziemską

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rakieta LauncherOne, należąca do Virgin Orbit wyniesie dziś (30 czerwca) na niską orbitę okołoziemską dwa satelity SatRevolution.

Satelity wrocławskiej firmy SatRevolution zostaną wyniesione około godz. 18 czasu polskiego na orbitę okołoziemską. Rakieta LauncherOne misji „Tubular Bells: Part One” ma zostać wystrzelona z Boeinga 747-400 „Cosmic Girl” 11 km nad Pacyfikiem, a czas jej dotarcia na orbitę ma wynieść 60 min. Za transport w kosmos odpowiedzialna jest Virgin Orbit.

Satelity zostały zaprojektowane i złożone w Polsce, a wyposażone są w australijską technologię. STORK-4 i STORK-5 będą mieć za zadanie obrazowanie Ziemi, dzięki wbudowanym kamerom. Urządzenia mają być wykorzystywane m.in. przez władze Wrocławia, a także przez amerykańskich rolników do monitorowania i analizy stanu swoich farm i plantacji. Na świecie 12 spółek świadczy usługi obrazowania satelitarnego – w Polsce będzie to wyłącznie firma SatRevolution.

– Dla nas to bardzo ważne wydarzenie, bo te dwa satelity będą stanowić początek budowy całej konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi. Jeszcze w tym roku planujemy wyniesienie 14 takich urządzeń, w przyszłym – 60, zaś do 2026 r. chcemy wysłać 1500 – powiedział Bartosz Lanc – dyrektor marketingu SatRevolution. Dodał, że w przyszłym roku spółka zamierza wybudować fabrykę nanosatelitów pod Wrocławiem.

Docelowo firma chce współpracować również z branżą wojskową i energetyczną na całym świecie.

Oprac.: KR
Źródło: PAP
foto: Tmedia1 / Wikimedia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama