179446536_496642655013602_6907957770038260192_n

Polski Ład w skrócie. Premier publikuje infografikę prezentującą założenia programu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Grafika obrazująca sektory na które oddziałuje program rozwoju gospodarczego, pt. „Polski Ład” została dzisiaj opublikowana przez premiera Mateusza Morawieckiego w mediach społecznościowych. To między innymi: Rodzina i dom, edukacja, zdrowie, podatki, rolnictwo, środowisko, firmy, inwestycje.

 

Pięć fundamentów Polskiego Ładu stanowi: przekazanie 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 milionów Polaków, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy oraz mieszkanie bez wkładu własnego czy też dom o powierzchni 70 metrów kwadratowych bez formalności.

Sprawą, która zyskuje największy rozgłos jest dodatek do mieszkań. Po urodzeniu drugiego dziecka, rząd dołoży 30 tys. zł do spłaty kredytu hipotecznego, po urodzeniu trzeciego dziecka kwota ta wyniesie 60 tys. zł, a po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka, będzie to 30 tys. zł. Ponadto matki otrzymają powszechny dostęp do badań prenatalnych oraz wsparcie w powrocie na ścieżkę zawodową. W kwestii zdrowotnej, Polacy po 40. roku życia otrzymają dostęp do darmowej profilaktyki. Zostaną także zniesione limity do specjalistów.

500 tys. przedsiębiorców będzie płaciło niższe podatki. Ulgi podatkowe przysługiwać będą także na automatyzację i robotyzację produkcji. Planowane są także: sieć szybkich dróg, programy infrastrukturalne oraz inwestycje i małych miastach i wsiach. Rolnicy otrzymają zwrot akcyzy za paliwo na poziomie 110 zł/ha rocznie, zmniejszy się także biurokracja.

W kwestii środowiska „Polski Ład” zakłada powstanie nowych parków narodowych oraz pozbycie się zabetonowanych powierzchni miejskich. Plan rozwoju gospodarczego i społecznego Polski zakłada także utworzenie gabinetu psychologiczno-pedagogicznego w każdej szkole, powstanie Funduszu Modernizacji Szkół, Narodowego Edukacyjnego Programu Wyrównywania Szans po COVID-19 oraz Centr Nauki Kopernik.

Oprac. Natalia Pacho

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać