E-w-vdiXoAcECem

Polski Ład. Rząd ogłasza obniżkę podatków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Blisko 90% Polakow korzysta na zmianach lub jest to dla nich calkowicie neutralna – poinformował permier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środe 8 sierpnia, podczas której ogłoszono pakiet rozwiązań podatkowych związanych z planem odbudowy gospodarczej po pandemii – Polskim Ładem. Rozwiązania dotyczą podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższajenia progu podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. Zmiany obejmą także wysokość składki zdrowotnej.
Reklama

– Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła proponowane przez nas reformy w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków – powiedział premier. Podkreślił, że na zmianie zyska 18 mln Polaków, a ok. 90 proc. wszystkich Polaków płacących podatki albo zyska, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna.

Premier Morawiecki poinformował, że w praktyce zmiany zakładają wprowadzenie poziomu opodatkowania od poziomu 30 tys. zł.

Podatki w Polsce będzie się płaciło od poziomu 30 tys. zarobków rocznie. To dziesięciokrotnie wyższa kwota.

Co więcej, Morawiecki ogłosił podniesienie – pierwszy raz od kilkunastu lat – drugiego progu podatkowego z 85 tys. na 120 tys. zł. Jak zaznaczył szef rządu: To instrument budowania klasy średniej.

– Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić podatek PIT. Wśród nich ok. 90 proc. emerytów i rencistów albo będzie miało obniżkę, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna.

Premier Morawiecki podkreślił, że celem reform jest zmiana systemu podatkowego i finansowego państwa w kierunku bardziej sprawiedliwego. Jak podkreślił premier: dziś mamy do czynienia z taką sytuacją, że Ci, którzy najwięcej zarabiają – np. 50 tys. to procentowo mniej płacą od tych, co zarabiają dużo mniej. To nie jest sprawiedliwy i solidarny system.”

– Ci, którzy byli w tym systemie poszkodowani, mają mieć nieco bardziej sprawiedliwy system. Przywracamy elementarną logikę i sprawiedliwość w systemie podatkowym.

Zaproponowane rozwiązania są wynikiem wielomiesięcznych konsultacji. Szef rządu zaznaczył, że od samego początku dyskusjom towarzyszyło wiele grup społecznych. – Prowadziliśmy szeroką konsultację. Nie obawiamy się tej debaty. Jesteśmy otwarci na dyskusję i krytykę – powiedział Morawiecki. – Służba zdrowia to jeden z najbardziej niedofinansowanych obszarów w naszej rzeczywistości.

Morawiecki: III RP nie miała serca do finansowania służby zdrowia

Rozwiązania mają także dotyczyć sposobu finansowania służby zdrowia. Premier podkreślił, że rząd stara się dążyć do przeznaczania 7 proc. PKB na służbę zdrowia, „ale żeby tak się stało to trzeba odkręcić anomalię fakt, że prawie każdy może sobie odliczyć składkę zdrowotną od podatku. W związku z tym osoby, które dużo zarabiały mogły sobie odliczyć tę składkę od podatku i zapłacić kilkadziesiąt złotych.”

– Dziś funkcjonujemy w obszarze wielkiej dysproporcji. Drogie leczenie, terapie onkologiczne – wówczas osoby więcej zarabiające korzystają z państwowej służby zdrowia, którzy łożą relatywnie mniej. To powinno być wyrównane. Chcemy wprowadzić podatkowe fair play – powiedział premier.

 

Co więcej, rząd zdecydował o przyjęciu podatku od korporacji, które nie płacą podatku CIT lub płacą go w bardzo niewielkim wymiarze. – Minister Skuza zaprezentował na Radzie Ministrów podatek od wielkich korporacji, międzynarodowych i polskich. Podatek ma obciążyć je w przypadku, kiedy nie płacą podatku CIT lub płacą mały podatek.

– Proponujemy rozwiązania, które są i dobre, proprzedsiębiorcze i jednocześnie takie, które w większym stopniu obciążają największe firmy, firmy międzynarodowe i menedżerów korporacji dużych raczej niż mniejsze firmy. Dlatego też wdrażamy dzisiaj i też przyjęliśmy to rozwiązanie (…) podatek od wielkich korporacji. Taki podatek, który właśnie duże firmy, międzynarodowe, polskie ma jednocześnie też obciążyć w takiej sytuacji, gdy nie płacą one podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy, bardzo niewielki – powiedział.

Rząd przyjął również projekt przepisów zakładających możliwość budowy domów mieszkalnych do 70 m kw.

 

– To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności, własności i prywatności – oświadczył Morawiecki. – Po to, żeby uwolnić energię Polaków, żeby Polacy rzeczywiście mogli szybko przystąpić do realizacji swoich marzeń – podkreślił premier.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać