75C689C3-7A77-4FCD-BEE9-AEF694E3C5F6

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. 

O wniosku poinformował minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Jednocześnie podkreślając, że liczy, iż wniosek zostanie rozpatrzony jak najszybciej.

Odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek

„Otrzymaliśmy pismo od nowego polskiego ministra do spraw Unii Europejskiej z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty. Podobne pismo otrzymaliśmy 15 czerwca. Ocenialiśmy wówczas, że choć w niektórych konkretnych kwestiach zaobserwowaliśmy postępy, nie wszystkie zobowiązania wynikające z wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. zostały w pełni uwzględnione w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym. Dokładnie przeanalizujemy drugi list, aby zobaczyć, czy pojawiły się jakieś nowe zmiany” –  przekazał w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, rzecznik Komisji Europejskiej, Christian Wigand.

Paweł Jabłoński: nasza wiara w rzetelność postępowania przed TSUE jest dość ograniczona

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński został zapytany w programie „Kwadrans polityczny” w TVP, czy Polska planuje pozwanie Komisji Europejskiej do TSUE w związku z tym, że KE nadal nalicza Polsce kary.

„Rozważamy bardzo różne możliwości. Prawo europejskie nie jest doskonałe w tym zakresie, dlatego że TSUE nie jest tak naprawdę sądem niezależnym i niezawisłym w tym sensie, że sędziowie są wybierani w sposób polityczny i mogą być wybierani na kolejne kadencje w zależności od tego, jak działają (…) A zatem nasza wiara w rzetelność postępowania jest dość ograniczona; tym niemniej uważamy, że trzeba wykorzystać każdy możliwy środek, jaki Polsce przysługuje, i nie wykluczam, że z tego środka skorzystamy” – mówił wiceminister Jabłoński.

Latem 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Mowa o kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Pomimo zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej, w ubiegłym roku, z końcem października TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać