wind-farm-1747331_1920

Polska ważnym eksporterem towarów przyjaznych środowisku [Raport PIE]

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Najnowsze wydanie Tygodnika Gospodarczego PIE, poświęcone zostało m.in. impulsom rozwojowym, które potrzebne są Unii Europejskiej oraz ważnej roli, jaką Polska pełni w eksporcie „zielonych” towarów
Reklama

W latach 2021-2027 do państw członkowskich UE trafi łącznie 672,5 mld EUR pożyczek i dotacji w ramach europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Rozdysponowanie tych środków w państwach UE będzie zależało od krajowych planów odbudowy. Jak nakazują wytyczne 37 proc. wydatków w ramach wspomnianych planów, mają być związane z ochroną środowiska. Według wstępnych planów Niemcy, Francja, Hiszpania i Portugalia na „zielone inwestycje” mają przeznaczyć 140 mld EUR. 

W ramach niskoemisyjnej transformacji w odbudowie europejskiej gospodarki po pandemii wzrasta – jak podaje Tygodnik Gospodarczy PIE – popyt na „zielone technologie”. Polska jako piąty unijny eksporter szeroko rozumianych „zielonych” dóbr, może na tym dodatkowo skorzystać.

W latach 2010-2019 wartość eksportu produktów przyjaznych środowisku, pochodzących z naszego państwa podwoiła się, osiągając 24 mld USD. Polskie udziały w globalnym „zielonym” eksporcie w 2019 r. wynosiły 1,6%. Pod względem udziału na świecie, dominowały takie produkty jak: turbiny gazowe (19 proc.), wagony do pociągów czy tramwajów (17 proc.) oraz wełny izolacyjne (13 proc.). Z kolei pod względem wartości eksportu elementy konstrukcyjne z żeliwa i stali.

Według Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nasz kraj wysoko pozycjonuje się w kontekście eksportu towarów niskoemisyjnych. W ostatnich latach Polska stała się najważniejszym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. W zeszłym roku zysk z ich sprzedaży sięgał 291 mln USD. Bardzo dobre wyniki odnotowały również fabryki za Odrą. Eksport baterii litowo-jonowych w ostatnich dwóch latach podwoił się i pod koniec 2020r. wyniósł 4,6 mld USD.

Oprac. MS

WARTO PRZECZYTAĆ: Tygodnik Gospodarczy PIE

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama