nato-26848__340

Polska na szczycie NATO w Madrycie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem i z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.
Reklama

Poinformował o tym prezydencki minister Jakub Kumoch. W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt NATO. Jego głównymi tematami są wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie.

Andrzej Duda miał rozmawiać z Joe Bidenem i z Olafem Scholzem podczas wczorajszej kolacji, która poprzedzała szczyt. Bliższe szczegóły tych rozmów nie są znane, ale według relacji prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, omawiano kwestie związane z krajami, które w największym stopniu wspierają Ukrainę, a zatem także z Polską.

Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji na szczyt w Madrycie. Na miejscu są też minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Podczas szczytu przywódcy krajów NATO mają dać zielone światło na znaczące zwiększenie liczby żołnierzy sił szybkiego reagowania oraz na wysłanie kolejnych oddziałów na wschodnią flankę Sojuszu czyli do krajów, które graniczą z Rosją i Białorusią. Nowi żołnierze przyjadą także do Polski.

Do Polski trafią wkrótce kolejni żołnierze NATO. Prezydent Andrzej Duda zapowiada ponadto, że Warszawa również wyśle wojska do innych krajów Sojuszu. Liderzy krajów członkowskich NATO zbierają się dzisiaj na szczycie w hiszpańskiej stolicy. Tematem rozmów w Madrycie będą wojna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo Europy.

To ma być najważniejszy od kilku dekad szczyt NATO. Liderzy Sojuszu mają zdecydować o drastycznym zwiększeniu sił szybkiego reagowania: z 40 do ponad 300 tysięcy żołnierzy. Sojusz wyśle też kolejne oddziały na flankę wschodnią czyli do państw, które znajdują się w sąsiedztwie Rosji i Białorusi.

“Będą złożone w tej sprawie deklaracje przez poszczególne państwa, mamy nadzieję, że także i naszych sojuszników w stosunku do obecności w naszym kraju. Będzie też, i zapowiadam to, Polska deklaracja jeśli chodzi o wzmocnienie sojusznicze w państwach, które są naszymi aliantami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Madrytu.

Polska oraz kraje bałtyckie naciskały w ostatnich tygodniach na radykalne zwiększenie obecności NATO na wschodzie ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Oczekuje się, że oprócz decyzji całego NATO, Stany Zjednoczone doślą do Niemiec i Polski jedną lub dwie brygady wojsk czyli 7-10 tysięcy żołnierzy.

Obecnie w Polsce oraz w trzech krajach bałtyckich operują w sumie cztery bataliony wojsk NATO, a w kolejnych czterech krajach Europy Środkowej tworzone są podobne oddziały.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać