graph-3078546_1920

Polska ma jeden z najmniejszych spadków PKB w II kw. 2020 w Unii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Według opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego PKB Polski w II kwartale 2020 roku skurczy się o 8,2 proc. Będzie to jeden z najmniejszych spadków wzrostu gospodarczego w II kw. wśród krajów Unii Europejskiej.

Piotr Arak dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że spadek wzrostu gospodarczego w Polsce należy do jednych z najmniejszych w Europie i na świecie. Wartości spadkowe występują w niemal wszystkich krajach, co spowodowane jest przede wszystkim trwającą pandemią COVID-19. Lepszą sytuację ekonomiczną od Polski ma jedynie Litwa i Dania, podczas gdy największe gospodarki Europy: Francja, Wielka Brytania i Hiszpania notują około 20 proc. spadek (-19 – Francja; oraz odpowiednio -21,7 i -22,1 Wielka Brytania i Hiszpania).

Spadek PKB o 8,2 proc. jest niższy niż zakładany konsensus analityczny 9,2 proc., a także analizy ING Banku Śląskiego, który prognozował spadek o nawet 10-11 proc. Pozytywne dane spływają także z sektora zatrudnienia. Stopa bezrobocia na poziomie 3,0 proc. lokuje Polskę również wśród krajów z najmniejszym bezrobociem w Europie. W lepszej sytuacji od Polski są jedynie Czechy, natomiast najwyższa stopa bezrobocia występuje w Hiszpanii, gdzie osiągnęła ponad 15 proc.

Według analityków Państwowego Instytutu Ekonomicznego w nadchodzących kwartałach gospodarka będzie odbijać, a skala osłabienia w Polsce dalej będzie jedną z najniższych na tle UE.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać