belgium-ge6a3f7319_1920

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.

W środę ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podczas nieformalnego spotkania w Nowym Jorku zgodzili się na wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Rosję, o czym poinformował Josep Borrell. Decyzja ma być odpowiedzią UE na częściową mobilizację w Rosji oraz na referenda w okupowanych częściach Ukrainy, które mają doprowadzić do ich aneksji przez Rosję.

Propozycję nowego pakietu sankcji przedstawiły i przekazały Komisji Europejskiej Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa nowy pakiet sankcji przewiduje m.in. embargo na import produktów LPG z Rosji, zakaz współpracy z Rosją w zakresie energetyki jądrowej poprzez rozszerzenie definicji sektora energetycznego oraz usunięcie kolejnych wyłączeń sankcji dotyczących określonych sektorów rosyjskiej gospodarki.
Do tej pory UE wdrożyła siedem pakietów sankcji na Rosję (od 2014 r.). Dotychczasowe sankcje m.in odgraniczają import rosyjskiego węgla, obejmują odłączenia rosyjskich banków od systemu SWIFT, utrudniają działalność rosyjskiego banku centralnego czy też zamykają przestrzeń powietrzną UE dla rosyjskich samolotów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać