russian-passport-g5a8e4a64c_1920

Polska i kraje bałtyckie ograniczają Rosjanom przekroczenie granicy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Od poniedziałku Estonia, Łotwa, Litwa i Polska zakazały wjazdu na swoje terytoria wszystkim obywatelom Rosji z wizą krótkoterminową do strefy Schengen. Finlandia ograniczyła liczbę wydawanych wiz konsularnych.
Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez polskie MSWiA od 19 września Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie wjadą do Polski zza granicy zewnętrznej UE. Ograniczenia obejmą wszystkie przejścia graniczne, a od 26 września również lotnicze i morskie.

Ograniczenia nie dotyczą wszystkich obywateli rosyjskich. Przekroczenie granicy będzie nadal możliwe dla obywateli  odwiedzających m.in. członków rodziny mieszkających w Polsce, dyplomatów oraz Rosjan posiadających wizę krótkoterminową i z zarejestrowanym zatrudnieniem w Polsce czy też z wizą studencką. Z ograniczeń zwolnieni są również pracownicy akcji humanitarnych. Dodatkowo, w szczególnych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić na wjazd cudzoziemców na terytorium Polski. Podobne zasady przekraczania granic przyjęły Estonia, Łotwa i Litwa.

– Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina – komentował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak poinformowały we wtorek litewskie służby graniczne, od kiedy rozporządzenie obowiązuje, 26 obywatelom Rosji odmówiono wjazdu na Litwę, trzem na Łotwę i 10 do Estonii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama