E6QOM3TXoAErJFL

Polska armia ma zostać wyposażona w nowoczesne czołgi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
250 czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3 ma zasilić polską armię. W ramach transakcji Polska otrzyma również pakiet logistyczny i szkoleniowy. Rząd opracowuje także program rozbudowy i wzmocnienia Sił Zbrojnych.

– Nasza armia, w krótkim czasie wzbogaci się o nowoczesne czołgi Abrams. To nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Będą to 4 bataliony. To duża siła – informował podczas środowej konferencji wicepremier Kaczyński.

Nowe wyposażenie armii ma zastąpić stare czołgi T-72 oraz PT-91. Zakup nowych maszyn realizowane jest w ramach programu „Wilk”, prowadzonego od 2017 r. Wersja M1A2 ABRAMS SEPv3 to najnowsza użytkowana od 2020 r. odsłona podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

– W wersji, którą wybieramy [czołgi] posiadają m. in. opancerzenie nowej generacji, zdalnie sterowane systemy ognia czy możliwość użycia amunicji programowalnej – podało Ministerstwo Obrony Międzynarodowej.

ABRAMS mają zostać skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej i będą stacjonować na wschodzie Polski. Jak poinformował minister Błaszczak, Rada Ministrów przyjęła uchwała, która umożliwia wdrożenie planu finansowania zdolności obronnych RP. Program ten jest przeznaczony m.in. na wyposażenie Wojska Polskiego.

Źródło: PAP
foto: Ministerstwo Obrony Narodowej / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać