PL NASA

Polska Agencja Kosmiczna przystąpiła do programu NASA poświęconego eksploracji Księżyca i Marsa

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie Artemis Accords. Dokument pozwala Polsce na udział w misjach dotyczących eksporacji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Porozumienie zostało zawarte podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju przez prezesa POLSA Grzegorza Wrochna i zastępcę administratora NASA Pamelę A. Melroy.

Podpisanie porozumienia Artemis Accords pozwala polskim instytucjom i przedsiębiorstwom możliwość uczestniczenia w prowadzonym przez NASA Programie Artemis, dotyczącym powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu. W programie uczestniczą także m.in. Australia, Brazylia, Kanada, Włochy czy Japonia.

– Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych. Natomiast dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw. Przystąpienie Polski do Artemis Accords to kolejny ważny krok w rozwijaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej – zaznaczył Wrochna.

Obecnie trwają prace nad Umową Ramową o Współpracy Kosmicznej między Polską a USA.

Źródło: POLSA
foto: POLSA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać