Reklama
Reklama
A man shouts as supporters of U.S. President Donald Trump gather in front of the U.S. Capitol Building in Washington, U.S., January 6, 2021.,Image: 581518620, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: LEAH MILLIS / Reuters / Forum

Policjant Kapitolu umiera po starciach z tłumem atakującym Kongres Stanów Zjednoczonych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Oficer policji w Kapitolu zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas starć z tłumem zwolenników prezydenta Donalda Trumpa, którzy przejęli kontrolę nad Kongresem w środę, poinformowała policja.
Reklama

Oficer Brian D. Sicknick zmarł w czwartek z powodu obrażeń odniesionych podczas pełnienia służby, podczas fizycznej walki z demonstrantami na Kapitolu. Była to pierwsza śmierć organów ścigania spowodowana środową przemocą na Kapitolu, w której tłumy przytłoczyły siły policji i włamały się do parlamentu, w momencie gdy Kongres podliczał głosy Kolegium Elektorów, aby potwierdzić, że demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie.

Sicknick, 12-letni weteran sił zbrojnych, „odpowiadał na zamieszki w środę 6 stycznia 2021 r. na Kapitolu Stanów Zjednoczonych i został ranny podczas fizycznej walki z demonstrantami” – podała policja w oświadczeniu. „Wrócił do biura oddziału i upadł. Został zabrany do miejscowego szpitala, gdzie zmarł z powodu odniesionych obrażeń”, napisano w czwartek wieczorem.

Demokratyczni przywódcy Izby Reprezentantów powiedzieli, że „tragiczna strata” oficera policji Kapitolu „powinna przypominać nam wszystkim o odwadze funkcjonariuszy organów ścigania, którzy chronili nas, naszych kolegów, personel Kongresu, korpus prasowy i innych kluczowych pracowników ″ podczas przejęcia Kapitolu przez protestujących popierających Donalda Trumpa.

W wyniku przemocy zginęło czterech demonstrantów, w tym kobieta, która została postrzelona przez policję. Na terenie Kapitolu zgłoszono trzy inne zgony, ale okoliczności ich śmierci pozostają niejasne. Śmierć Sicknicka będzie badana przez Wydział Zabójstw Metropolitan Police Department, USCP i federalnych organów ścigania.

Sekretarz armii Ryan McCarthy powiedział, że w trakcie zamieszek stało się jasne, że policja Kapitolu została pokonana. Powiedział jednak, że nie zaplanowano z góry planów awaryjnych, co do tego, co siły mogłyby zrobić w przypadku problemu na Kapitolu, ponieważ pomoc zaoferowana przez Departamentu Obrony została odrzucona przez Policję Kapitolu.

Szef policji Kapitolu USA, Steven Sund, pod naciskiem senatora Chucka Schumera, przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innych przywódców Kongresu, został zmuszony do rezygnacji.

foto: LEAH MILLIS / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama