corona-4959447_1920

Pół roku pandemii COVID-19: ponad 28 milionów zachorowań i ponad 900 tys. zmarłych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
11 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba COVID-19 wywołana przez wirusa Sars-Cov-2 ma status pandemii. Od tego dnia mija dzisiaj pół roku.
Reklama

Od momentu odnotowania pierwszego przypadku koronawirusa w chińskim mieście Wuhan na początku roku, pandemia rozprzestrzeniła się na niemal wszystkie kraje na świecie. Do tej pory odnotowano 28,25 miliona przypadków. Ponad 900 tys. osób zmarło, a uznanych za wyzdrowiałych jest 19,13 miliona. Nie w pełni poznane są długotrwałe skutki zachorowania na COVID-19 jednak w wielu przypadkach powrót do pełnego zdrowia trwa wiele miesięcy. Ozdrowieńcom dokuczają m.in. problemy z oddychaniem. W kilku przypadkach doszło do przeprowadzenia przeszczepu płuc, ostatnio także w Polsce.

Obecnie najwięcej przypadków koronawirusa odnotowuje Azja i Ameryka Łacińska. Pełny obraz sytuacji na kontynencie afrykańskim jest niemożliwy do określenia z powodu ograniczonych działań diagnostycznych. Najwięcej przypadków odnotowują dzisiaj Indie (powyżej 90 tys. na dobę). Od początku pandemii w tym kraju stwierdzono ponad 4,5 mln zakażeń. Najwięcej zachorowań występuje w USA (6,4 mln). Na podium po USA i Indiach jest także Brazylia (4,2 mln zakażeń), gdzie zmarło z powodu COVID-19 ponad 128 tys. osób.

Ponowny wzrost liczby przypadków koronawirusa odnotowuje także Europa, która była drugim po Azji kontynentem, gdzie stwierdzono najwięcej przypadków w pierwszych dwóch kwartałach br. We Francji i Hiszpanii w ciągu ostatnich 24h odnotowywano blisko 10 tys. zakażeń. WHO ostrzega przed ponownym wzmożeniu zakażeń na Starym Kontynencie na jesieni, szczególnie w październiku i listopadzie.

W Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono 594 nowych przypadków zakażenia. Przebadano 18,6 tys. próbek. Najwięcej zachorowań występuje w woj. małopolskim (116), mazowieckim (78), wielkopolskim (57), dolnośląskim (47), podkarpackim (46), śląskim (45), pomorskim (39). Według dyrektora WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Michael’a Ryan’a, pomimo wysiłków w poszukiwaniu bezpiecznej szczepionki, koniec pandemii nie nadejdzie szybko.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama