corona-4959447_1920

Pół roku pandemii COVID-19: ponad 28 milionów zachorowań i ponad 900 tys. zmarłych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
11 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba COVID-19 wywołana przez wirusa Sars-Cov-2 ma status pandemii. Od tego dnia mija dzisiaj pół roku.

Od momentu odnotowania pierwszego przypadku koronawirusa w chińskim mieście Wuhan na początku roku, pandemia rozprzestrzeniła się na niemal wszystkie kraje na świecie. Do tej pory odnotowano 28,25 miliona przypadków. Ponad 900 tys. osób zmarło, a uznanych za wyzdrowiałych jest 19,13 miliona. Nie w pełni poznane są długotrwałe skutki zachorowania na COVID-19 jednak w wielu przypadkach powrót do pełnego zdrowia trwa wiele miesięcy. Ozdrowieńcom dokuczają m.in. problemy z oddychaniem. W kilku przypadkach doszło do przeprowadzenia przeszczepu płuc, ostatnio także w Polsce.

Obecnie najwięcej przypadków koronawirusa odnotowuje Azja i Ameryka Łacińska. Pełny obraz sytuacji na kontynencie afrykańskim jest niemożliwy do określenia z powodu ograniczonych działań diagnostycznych. Najwięcej przypadków odnotowują dzisiaj Indie (powyżej 90 tys. na dobę). Od początku pandemii w tym kraju stwierdzono ponad 4,5 mln zakażeń. Najwięcej zachorowań występuje w USA (6,4 mln). Na podium po USA i Indiach jest także Brazylia (4,2 mln zakażeń), gdzie zmarło z powodu COVID-19 ponad 128 tys. osób.

Ponowny wzrost liczby przypadków koronawirusa odnotowuje także Europa, która była drugim po Azji kontynentem, gdzie stwierdzono najwięcej przypadków w pierwszych dwóch kwartałach br. We Francji i Hiszpanii w ciągu ostatnich 24h odnotowywano blisko 10 tys. zakażeń. WHO ostrzega przed ponownym wzmożeniu zakażeń na Starym Kontynencie na jesieni, szczególnie w październiku i listopadzie.

W Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono 594 nowych przypadków zakażenia. Przebadano 18,6 tys. próbek. Najwięcej zachorowań występuje w woj. małopolskim (116), mazowieckim (78), wielkopolskim (57), dolnośląskim (47), podkarpackim (46), śląskim (45), pomorskim (39). Według dyrektora WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Michael’a Ryan’a, pomimo wysiłków w poszukiwaniu bezpiecznej szczepionki, koniec pandemii nie nadejdzie szybko.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać