FTJEnRZVUCAN9ew

Podczas narady BBN rozmawiano o nowej strukturze bezpieczeństwa w Europie w czasie wojny

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek, podczas narady Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent i przedstawiciele rządu rozmawiali m.in. na temat rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowania NATO do nowego zagrożenia oraz o scenariuszach związanych z wojną rosyjsko-ukraińską.

Jak przekazał szef BBN Paweł Soloch  narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę miała na celu podsumowanie wydarzeń ostatnich dni, m.in. serii spotkań międzynarodowych. Minister Soloch poinformował, że podczas narady dyskutowano o kwestii rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję, gdzie poparcie Polski „jest oczywiste”. Ważniejszą kwestią debaty była kwestia, jak nie zmarginalizować wschodniej flanki NATO po rozszerzeniu granic sojuszu. Jak wspomniał Soloch, jest to kolejne zagrożenie wynikające z Rosyjskiej agresji.

– Chcemy, aby Ukraina uzyskała status kandydata oraz uzyskała wsparcie ekonomiczne i systemowe ze strony Unii Europejskie – powiedział szef BBN informując, że jedym z tematów była także pomoc dla Ukrainy.

Prezydent i ministrowie obradowali też na temat uchodźców i przewidywalnych scenariuszy związanych z migracją i konsekwencjami wojny.

– W moim głębokim przekonaniu Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane, jako terytorium Ukrainy, zgodnie ze wszystkimi regułami prawa międzynarodowego. To jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat, i powinni zmierzać przywódcy tego świata – oświadczył prezydent Duda podczas piątkowego spotkania z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem. Prezydenci rozmawiali m.in. o członkostwie Ukrainy w UE.

Źródło: PAP
foto: Grzegorz Jakubowski / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać