3992080332_051ba450e0_c

Po wizycie Nancy Pelosi w Tajpej Chiny rozpoczynają manewry wokół Tajwanu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek, tuż po opuszczeniu Tajwanu przez spiker amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi Chiny wystrzeliły pociski balistyczne i rozmieściły myśliwce oraz okręty wojenne wokół Tajwanu, rozpoczynając tym samym największe w historii ćwiczenia wojskowe będące zarazem pokazem chińskiej armii

Jak poinformowały chińskie służby ćwiczenia rozpoczęły się około godziny 12:00 (0400 GMT) i obejmowały „atak konwencjonalnymi pociskami rakietowymi” na wodach na wschód od Tajwanu. Celem ćwiczeń ma zdaniem władz chińskich być przetestowanie precyzji pocisków, powiedział w oświadczeniu rzecznik Dowództwa Teatru Wschodniego, starszy pułkownik Shi Yi. Tajwan potępił ćwiczenia jako „nieracjonalne działania, które podważają pokój w regionie”. Ćwiczenia zakończą się w południe w niedzielę. Pekin bronił ćwiczeń jako „koniecznych i sprawiedliwych”, obarczając winą za eskalację Stany Zjednoczone i ich sojuszników. – W obecnej walce związanej z wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie Stany Zjednoczone są prowokatorami, a Chiny ofiarą – powiedziała rzeczniczka MSZ Hua Chunying na regularnym briefingu w środę. Tuż po opuszczeniu Tajwanu przez spiker amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi Chiny wystrzeliły pociski balistyczne i rozmieściły myśliwce oraz okręty wojenne wokół Tajwanu, rozpoczynając tym samym największe w historii ćwiczenia wojskowe będące zarazem pokazem chińskiej armii. Niektóre z nich odbywają się 20 kilometrów (12 mil) od wybrzeży wyspy.

Manewry odbywają się wzdłuż jednych z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie, które są wykorzystywane między innymi do dostarczania na rynki światowe niezbędnych półprzewodników i sprzętu elektronicznego produkowanego we wschodnioazjatyckich hubach fabrycznych. Biuro Morskie i Portowe Tajwanu wydało ostrzeżenia dla statków, przemieszczających się po Cieśninie Tajwańskiej, aby unikać obszarów wykorzystywanych do chińskich ćwiczeń. Zdaniem władz Tajwanu, ćwiczenia zakłócą 18 międzynarodowych tras przechodzących przez jego region informacji powietrznej (FIR).

23 miliony mieszkańców Tajwanu od lat żyło z możliwością inwazji, ale zagrożenie to nasiliło się za rządów Xi Jinpinga w Chinach kontynentalnych. Analitycy twierdzą, że chińskie kierownictwo jest chętne do zaprezentowania siły przed kluczowym spotkaniem partii rządzącej tej jesieni, na którym oczekuje się, że Xi otrzyma bezprecedensową trzecią kadencję. Wcześniej żaden chiński przywódca nie otrzymał tak długiego mandatu od Chińskiej Partii Komunistycznej.

Chińskie ćwiczenia zakończyć się mają w niedzielę, 7 sierpnia.

oprac. MK

foto: Richard Masonery / Flickr / @CreativeCommons

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać