125237214_389057082438827_5239923501755304639_n

PMM: Możemy mówić o triumfie nauki nad epidemią i nadziei, jaką niesie ze sobą przyszłość

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Solidarność i dyscyplina społeczna to aktualnie nasza najlepsza broń w walce z koronawirusem. Jednak dzięki naukowcom wkrótce będziemy dysponować kolejnym narzędziem – szczepionką – napisał premier Mateusz Morawiecki na swoim portalu Facebook po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer Polska.

Podczas konferencji po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer Polska poświęconej współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że – koronawirus zmusił nas wszystkich do różnych ograniczeń, do wdrażania obostrzeń i do wielu wyrzeczeń. Po raz pierwszy liczba zakażeń w tym tygodniu zaczęła spadać, ale to wciąż bardzo dużo (…) Dziś możemy potwierdzić informacje, które przekazał koncern Pfizer, o dostępności szczepionki. Dzisiaj rozmawialiśmy z panią prezes o kwestiach logistycznych i operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki.

Omówiliśmy model dystrybucji szczepionki “just in time” – “dokładnie na czas”. Chcemy być gotowi natychmiast – dlatego też kilka tygodni temu rozpoczęliśmy rządowe przygotowania, a dziś powołaliśmy grupę roboczą z ekspertami Pfizer – zaznaczył szef rządu. – Szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze ok. -70 stopni i musi bezpiecznie dotrzeć do miejsca, gdzie będzie przechowywana i dystrybuowana.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także o szczegółach dotyczących planu szczepień. Jak zaznaczył szef rządu, szczepienia w pierwszej kolejności dotyczyć będą najbardziej narażonych na zarażenie i ciężki przbieg choroby grup: seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych. Jak podkreślił premier: „Mimo optymistycznych informacji dot. szczepionki musimy wciąż stosować zasadę DDMA (decynfekcja, dystans, maseczka, aplikacja).

W swoim poście na portalu Facebook premier poinformował także, że o potencjalnej szczepionce rozmawiał na spotkaniu z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca – Panem Leifem Johanssonem. – Podczas wideokonferencji poruszyliśmy wątki COVID-19, ale również inwestycji koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld złotych i projektu Warsaw Health Innovation Hub. Jest to inicjatywa AstraZeneca, wypracowana we współpracy z Agencją Badań Medycznych i mająca na celu identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie.

– Nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale wierzę, że tę walkę wygramy. Musimy jak najszybciej ograniczyć straty dla gospodarki w poszczególnych branżach i do tego będzie również służył proces szczepienia, żeby jak najszybciej jak najszersza grupa obywateli była odporna.

foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać