EjRF2mfWkAE5rRd

Dzięki Polakom i krajom V4 na szczycie Rady Europejskiej przyjęto Plan Ekonomiczny dla Białorusi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W tekście konkluzji po posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczącej Białorusi wprowadzono na wniosek Premiera Morawieckiego zapis o potrzebie przygotowania Planu Ekonomicznego dla Białorusi.

„It agrees that restrictive measures should be imposed and calls on the Council to adopt the decision without delay. The European Council also encourages the European Commission to prepare a comprehensive plan of economic support for democratic Belarus” – Liderzy uzgodnili, że sankcje powinny zostać wprowadzone przez Radę bez zbędnej zwłoki. Część delegacji zaapelowała o włączenie prezydenta Łukaszenki na listę sankcyjną.

Premier Morawiecki wśród kolejnych kroków zaapelował o zastanowienie się nad sankcjami gospodarczymi wobec podmiotów „bezpośrednio wspierających reżim Łukaszenki”.

W trakcie pierwszego dnia szczytu miała również miejsce dyskusja na temat otrucia Aleksieja Nawalnego oraz gazociągu Nord Stream 2. Pojawiły się głosy, iż należy przemyśleć przyszłość tego projektu w kontekście ostatnich działań Federacji Rosyjskiej.

Premier Morawiecki podkreślał, że nie można uznać Rosji za wiarygodnego partnera, a gazociąg Nord Stream 2 kosztował Europę „już za dużo”.

Odnosząc się do otrucia Nawalnego premier Morawiecki zaapelował o międzynarodowe dochodzenie w sprawie potencjalnego naruszenia Konwencji o zakazie broni chemicznej przez Rosję i poparł dotychczasowe działania prezydencji Niemiec w tym kontekście. W tekście konkluzji wypracowano zapis że do tej sprawy szefowie rządów powrócą na kolejnym szczycie Rady Europejskiej w październiku.

1-2 października 2020 r. w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Liderzy państw Unii Europejskiej omawiają m.in. działania na rzecz odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym przez COVID-19, plany związane z rozwojem rynku wewnętrznego oraz politykę przemysłową i transformację cyfrową. W agendzie spotkania znajdą się także relacje UE z Turcją i Chinami.

foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać