Reklama
Reklama
pollution-4796858_1920

PKN Orlen zgłosił zamiar przejęcia PGNiG do UOKiK

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
PKN Orlen złożył w poniedziałek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek zamiaru koncentracji poprzez przejęcie PGNiG. Złożony w tej sprawie wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji – informuje Polski Koncern Naftowy.
Reklama

We wniosku do UOKiK oprócz przedstawienia stron oraz założeń transakcji opisano działalność obu firm na określonych rynkach właściwych oraz przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję na tych rynkach – podał Orlen. Według koncernu, przejęcie PGNiG zwiększy konkurencyjność na globalnym rynku i przyspieszy zieloną transformację polskiej energetyki.

– Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego – oświadczył cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, „tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii”. – Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOS-u stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować – stwierdził też Obajtek.

Wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG PKN Orlen pierwotnie zgłosił do Komisji Europejskiej. Zadecydowała ona jednak o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji, uznając ze względu na jej specyfikę, za kompetentny organ do oceny skutków koncentracji na rynku krajowym. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca 2020 r. PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

PKN Orlen zaznaczył, że dąży to tego, aby „zostać biznesowym liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać