Ec4Uac-WsAA1Lsd

PKN Orlen przejmuje Lotos. W planach PGNiG

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
PKN Orlen otrzymało zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos – poinformował Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Komisja Europejska wydała zgodę na połączenie dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos. Nie są znane szczegóły zgody Komisji Europejskiej, która wcześniej określana była jako „warunkowa”, jednak prezes zarządu PKN Orlen Daniej Obajtek poinformował, że została ona wydana na zasadach „lepszych niż te proponowane pierwotnie przez KE„.

Pod koniec listopada 2018 r. PKN Orlen zawnioskowało do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na koncentrację przedsiębiorstw. Wówczas planowanym terminem otrzymania pozwolenia była połowa 2019 roku. Jednak ostatecznie i ze względu na przedłużające się negocjację, terminu nie dało się utrzymać. W lutym 2018 r. Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli nad Grupą Lotos. List przewidywał nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym Lotosu.

PKN Orlen potwierdził także, że rozpoczął proces przejęcia od Skarbu Państwa kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG.

Jak twierdzi prezes PKN Orlen „w wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. Będziemy w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną”.

Oprac. Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać