money-2180330_1920

PKB w II kwartale wzrosło realnie o 10,9%

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według opublikowanego w piątek szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, produkt krajowy brutto (PKB) w II kwartale 2021 r. zwiększył się realnie o 10,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Reklama

Jak podają wstępne dane, wzrost gospodarczy w II kw. 2021 r. wyniósł 10,9% w stosunku do II kw. 2020 r. Z kolei wzrost w stosunku do I kw. 2021 r. wyniósł 1,9%.

Według ekonomistów Santander Bank Polska wynik ten jest najwyższy od 1995 r., kiedy to GUS zaczął publikować tego rodzaju dane.

– Dane GUS o wzroście PKB potwierdzają, że recesja covidowa w Polsce skończyła się kwartał wcześniej niż w strefie euro. Luzowanie restrykcji sanitarnych w końcu kwietnia sprzyjało kontynuacji odbicia popytu krajowego – wynika z komentarza Banku ING do danych GUS.

– To m.in. efekt bezprecedensowego w historii wsparcia firm ze strony rządu, co pozwoliło ograniczyć wpływ pandemii na rynek pracy i potem szybciej odbić się konsumpcji. Bez wątpienia pomogło też duże zróżnicowanie produkcji w Polsce, co zwiększa elastyczność w reakcji na zaburzenia w łańcuchach dostaw – dodał Bank ING.

– Krajowe przedsiębiorstwa już w ubiegłym roku mocno korzystały na przesunięciu popytu z niedostępnych usług na dobra trwałego użytku. Firmy w Polsce w I kw. 2021 mocno zwiększyły też inwestycje (aż o 18,2% kw. do kw. po odsezonowaniu), które już na początku roku przebiły poziom sprzed pandemii. Naszym zdaniem na tym wysokim poziomie inwestycje utrzymały się również w II kw. 2021 r. – ocenili analitycy.

GUS w piątek opublikował także dane o inflacji w lipcu. Według Urzędu Statystycznego, była ona taka sama jak ta wskazana we wstępnym szacunku i wyniosła 5%.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać