IMG_1231

Pierwsze badania Polaków w czasie pandemii: jak się zmieniliśmy, co polubiliśmy i co straciło na znaczeniu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Badania zamiany postaw społecznych Polaków autorstwa prof. Piotra Długosza publikuje portal „Wszystko Co Najważniejsze”.

W czasie zarazy dotychczasowe wzorce konsumpcji ulegają dekonstrukcji. „Nagle jednostka uświadamia sobie, że nie sposób żyć po staremu. Trzeba zmienić swoje postępowanie. Jednocześnie dochodzi do przemian świadomości. Niektóre wartości stają się cenniejsze, a część dawnych zaczyna się dewaluować” – pisze prof. Piotr Długosz we „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Zdrowie staje się najważniejsze. Aż 67 proc. respondentów zauważyło, że obecnie bardziej im na nim zależy. Wzrosło też znaczenie wolności i swobody (66 proc.). Ponadto nastąpiła waloryzacja pracy (45 proc.), pogody ducha, optymizmu (41 proc.), przyjaciół (40 proc.)”.

„Ludzie bardziej cenią te wartości, których im aktualnie brakuje. W obecnych warunkach zagrożenie zdrowia i życia sprawiają, że zdrowie staje się podstawową wartością, w sposób naturalny najważniejszą w czasach pandemii” – pisze prof. Długosz. I dodaje: „Analogicznie jest z wartością wolności i swobody. W sytuacji obostrzeń, ograniczenia możliwości spotykania się w przestrzeni publicznej ludzie zaczęli doceniać swobodę i możliwość nieskrępowanego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej – niezauważaną w czasach sprzed epidemii. Jak pokazują analizy, młodzi bardziej odczuwają nałożone ograniczenia niż starsi. Większe poczucie ograniczeń wolności mają ludzie z większymi obawami przed zarażeniem koronawirusem”.

„Im wyższy poziom wykształcenia, tym częściej doceniana jest wartość wolności i swobody”.

Prof. Długosz zauważa, że wedle najnowszych badań częściowo nastąpił także wzrost znaczenia pracy i przyjaciół. „Kiedy następuje zwiększone ryzyko bezrobocia oraz niemożność wykonywania pracy w normalnym trybie, rośnie u respondentów jej wartość. Przyjaciele są bardziej cenieni, gdyż są teraz nieobecni. Optymizm i dobry humor mogą zaś stanowić psychologiczny mechanizm radzenia sobie z trudną sytuacją” – pisze prof. Piotr Długosz we „Wszystko Co Najważniejsze”.

WARTO PRZECZYTAĆ: Prof. Piotr DŁUGOSZ ” W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół”

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać