_rip8406

Pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy w drugiej kadencji na stanowisku prezydenta RP

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda przybyli w piątek do Watykanu na audiencję u Papieża Franciszka. Ich wizyta ma związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II.

Program wizyty przewiduję rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim oraz drugą część, publiczną z udziałem całej delegacji. Prezydent RP spotka się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjmuję na audiencji od czasu wprowadzenia w Watykanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Po wizycie w Stolicy Apostolskiej para prezydencka weźmie udział w mszy przy grobie św. Jana Pawła II.

Audiencja u papieża Franciszka odbywa się w ostatnim dniu wizyty pary prezydenckiej w Rzymie. W środę prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę we Włoszech. Polski prezydent spotkał się z szefem włoskiego państwa Sergio Mattarellą. Wśród tematów spotkania znalazła się przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu pandemii COVID-19, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Obie głowy państwa rozmawiały także na temat sytuacji na Białorusi oraz migracji z Południa i ze Wschodu. Prezydent Duda podkreślił, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego. Prezydent spotkał się także z premierem Giuseppe Contem.

– Prezydent bardzo podkreślał, że w Europie są potrzebne inwestycje także na osi Północ-Południe. My to realizujemy w ramach inicjatywy Trójmorza, ale także Włochy powinny być częścią tego wielkiego planu inwestycji w Europie – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jest to pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy w drugiej kadencji na stanowisku prezydenta RP.

Źródło: PAP
foto: Kancelaria Prezydenta RP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać