shutterstock_353529515-kopia

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw się pogarsza, ale widmo zapaści gospodarczej zostało oddalone

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zlecili badanie przeprowadzone przez IBRiS w dniach 28-30 kwietnia 2020 r. wśród właścicieli firm.

Według badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju, na przełomie maja i kwietnia 67 proc. firm odczuło spadki przychodów w porównaniu ze stanem na marzec, 12 proc. zredukowało zatrudnienie, a 18 proc. obniżyło płace.

21 proc. firm planuje obniżanie wynagrodzeń i będą to głównie mikrofirmy oraz przedsiębiorstwa z sektora usługowego. Jednocześnie 61 proc. przedsiębiorstw zgłasza, że utrzyma dotychczasowe wynagrodzenia — jest to wynik, który pozwala ocenić, że polskie firmy nauczyły się funkcjonować w warunkach wyjątkowo trudnego otoczenia.

Jednocześnie spośród firm planujących redukcję zatrudnienia, 26 proc. deklaruje zwolnienia dotykające 25-50 proc. załogi, a więc relatywnie duże.

Badanie przeprowadzono w wyniku zmiany sytuacji gospodarczej, do której doprowadziła pandemia COVID-19. W raporcie jedna na dziesięć firm przyznaje, że nie ma środków na przetrwanie, a dalsze zwolnienia deklaruje 12 proc. firm (spadek o 16 pproc. w porównaniu z końcem marca).

Pytanie o przyszłość polskiej gospodarki zależy w dużym stopniu od działań ze strony rządu. Na plany i działania przedsiębiorstw wpływają wdrożenia kolejnych rozwiązań w ramach Tarcz Antykryzysowych oraz kolejne etapy odmrażania gospodarki. Dlatego też, choć większość film planuje zwolnienia i ograniczanie działalności, to 8 proc. badanych deklaruje zwiększanie zatrudnienia.

Zdaniem analityków PIE i PFR, po dwóch miesiącach od wybuchu epidemii w Polsce powszechnym zjawiskiem jest spadek popytu. W najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy i handel. Najwięcej pracowników zwolniły firmy z sektora handlowego oraz duże i średnie przedsiębiorstwa. Chociaż sytuacja polskich przedsiębiorstw pozostaje niepewna, to coraz mniej z nich zamierza stosować „radykalne strategie przetrwania”, twierdzą eksperci.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać