3765855669_8a2e30de02_c

Pekin narzuca gruntowne zmiany w systemie wyborczym Hongkongu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Zwiększa się chińska presja na Hongkong. Nowe prawo wyborcze zakłada większe podporządkowanie miasta Pekinowi
Reklama

Chińscy przywódcy poparli gruntowną przebudowę systemu wyborczego w Hongkongu, zmniejszając liczbę mandatów wybieranych bezpośrednio przez co większość ustawodawców w mieście zostanie wybrana przez popierający Pekin Komitet Zarządzający Hongkongiem.

Działania te, omijające legislaturę Hongkongu, zostały narzucone bezpośrednio przez Pekin. To najnowsze posunięcie mające na celu stłumienie ruchu demokratycznego w mieście po ogromnych protestach, które przeszły przez Hongong w 2020 roku. „Prezydent Xi Jinping podpisał prezydenckie rozkazy ogłoszenia zmienionych załączników”, czytamy w krótkim oświadczeniu chińskiej agencji informacyjnej Xinhua dot. zmiany prawa wyborczego w Hongkongu.

Tam YIU-CHUNG, jedyny delegat Hongkongu w chińskim parlamencie, przedstawił szczegóły nowego rozporządzenia. – Poprawki zostały jednogłośnie przyjęte przez 167 członków Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego – powiedział YIU-CHUNG w specjalnej rozmowie z AFP. Zgodnie z nowym prawem ustawodawstwo Hongkongu zostanie rozszerzone z 70 do 90 mandatów jednak tylko 20 z tych mandatów będzie wybieranych bezpośrednio przez mieszkańców miasta (wcześniej 35 mandatów). Większość – 40 mandatów – zostanie wybrana przez popierający Pekin Komitet Zarządzający miastem. Pozostałe 30 zostanie wybranych przez „okręgi funkcjonalne” – organy reprezentujące określone branże i specjalne grupy interesów, historycznie zasze lojalne wobec Pekinu. Każdy kandydat w wyborach będzie musiał zostać także pozytywnie zweryfikowany pod kątem poglądów politycznych. YIU-CHUNG ujawnił, że komisja lustracyjna zostanie utworzona przez władze w Hongkongu, a nowy aparat bezpieczeństwa narodowego miasta będzie miał wpływ na to, kto zostanie zatwierdzony. – Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i Policja Bezpieczeństwa Narodowego dostarczą raporty na temat każdego kandydata, aby pomóc w weryfikacji przez komisję ds. Kwalifikacji – powiedział jedyny delegat Hongkongu w chińskim parlamencie.

oprac.: mk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama