75C689C3-7A77-4FCD-BEE9-AEF694E3C5F6

PE uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Zełenski: Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
Reklama

Rezolucja PE została przyjęta 494 głosami za, przy 58 – przeciw i 44 wstrzymujących się. Eurodeputowani domagają się m.in. zaprzestania działań wojskowych ze strony rosyjskiej, a także wycofania wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ludności ukraińskiej, w tym przymusowej adopcji ukraińskich dzieci.

„Przyjmuję z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo wykorzystujące środki terrorystyczne. Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie” – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W przyjętym przez PE dokumencie jest odniesienie również do kwestii zaprzeczania przez Rosję swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. A także odmawiania współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwościm, jak również odmawiania zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się w kwietniu 2010 r. pod Smoleńskiem w Rosji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać