EP Plenary session- Sakharov Prize for Freedom of Thought Award Ceremony

Parlament Europejski wręczył białoruskiej opozycji Nagrodę im. Sacharowa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Decyzję w sprawie przyznania nagrody podjęła wcześniej Konferencja Przewodniczących PE, która składa się z przewodniczącego tej izby i przywódców grup politycznych.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez PE. Została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska, zapewniła w środę w Brukseli, że ruch, którym kieruje przeciwko rządowi Aleksandra Łukaszenki, mimo brutalnych represji zakończy się zwycięstwem.

„Jesteśmy skazani na zwycięstwo i zwyciężymy” – powiedziała Cichanouska w siedzibie Parlamentu Europejskiego po otrzymaniu Nagrody im. Sacharowa. „Po raz trzeci od 20 lat Białorusini zostali uhonorowani nagrodą im. Sacharowa. Czy jest lepsza motywacja, aby kontynuować?” zapytała liderka opozycji, który mieszka na wygnaniu na Litwie.

Cichanouska dodała, że „niewidzialny mur strachu został zbudowany wokół nas i powstrzymuje nas od trzech dekad”. Ale „zjednoczeni w dążeniu do zmiany, jesteśmy przekonani, że ten mur można rozebrać cegła po cegle, pokonując nasze obawy”. Białoruś od kilku miesięcy sparaliżowana jest przez opozycyjne demonstracje, które nie akceptują wyniku wyborów prezydenckich 9 sierpnia i które pozwoliły na ponowną elekcję Łukaszenki. UE nie uznaje wyniku wyborów z 9 sierpnia i uważa, że ​​jej rządowi brakuje „legitymacji demokratycznej”. Prawie wszystkie osoby związane z Cichanouską i Radą Koordynacyjną, utworzoną w celu zapewnienia tranzycji władzy, zostały uwięzione, umieszczone w areszcie domowym lub przebywają na emigracji.

Źródło: POLITICO
foto: © European Union 2020 – Source : EP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać