pope-g2159841bd_1920

Papież podczas pielgrzymki na Cypr zwraca uwagę na rozłam w kraju

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas 3 dniowej pielgrzymki, która rozpoczęła się w czwartek, papież Franciszek odwiedza Cypr i Grecję. Głównymi celami podróży jest spotkanie z przywódcami Kościoła prawosławnego i wspólnotami katolickimi na wyspach.
Reklama

W czwartek – pierwszy dzień pielgrzymi – przywódca Kościoła katolickiego spotkał się z prezydentem i korpusem dyplomatycznym Cypru, a także z przywódcą Kościoła prawosławnego w kraju.

Podczas spotkania z arcybiskupem Cypru Chryzostomosem II Franciszek wezwał do jedności prawosławia i katolicyzmu. Podczas rozmowy Chryzostomos zwrócił szczególną uwagę na agresję Turków, którzy podbijając północny Cypr przekształcili kościoły w meczety, a także zrabowali „bezcenne ikony i relikwie świętych”. Według Chryzostomosa Turcy przeprowadzili czystkę etniczną, wypędzając greckich Cypryjczyków i zastępując ich Turkami z Anatolii. – W tej świętej wojnie […] chcielibyśmy twojego aktywnego wsparcia – przekazał papieżowi  Chryzostomos. Franciszek wezwał w czwartkowym przemówieniu do zwrotu przedmiotów sakralnych ich prawowitym właścicielom.

Ważną dla 38 tys. katolików na wyspie była piątkowa msza święta na stadionie GSP pod przewodnictwem papieża, podczas której Franciszek zwrócił uwagę na rozłam Cypru, który został podzielony przez inwazję turecką w 1974 r.

– Myślę o głębokim cierpieniu tych wszystkich ludzi, którzy nie mogą wrócić do swoich domów i miejsc kultu religijnego – powiedział papież Franciszek.

Papież odwiedza jedynie południowe tereny wyspy, kontrolowane przez cypryjski rząd. W czwartek hierarcha został zaproszony na spotkanie przez przywódcę samozwańczej Tureckiej Republiki Cypru Północnego, Ersina Tatara.

Za najważniejszy moment drugiego dnia trzydniowej pielgrzymki uważa się jednak spotkanie i wspólną modlitwę papieża z migrantami w kościele Świętego Krzyża w centrum Nikozji. Franciszek chce zwrócić także uwagę na trudną sytuację imigrantów, którzy przybyli na Cypr w poszukiwaniu schronienia. Obozy migrantów w małym państwie są jednak przepełnione.

W sobotę papież odwiedzi Grecję, gdzie ma spotkać się z prezydentem i premierem, a także z prawosławnym arcybiskupem Aten.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać