pope-francis-707395_1920

Papież odwiedza najuboższą dzielnicę Europy na Słowacji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Trzeciego dnia podróży do krajów środkowoeuropejskich głowa Kościoła katolickiego odwiedza Słowację. Franciszek zatrzymał się w Luník IX – romskiej dzielnicy w Koszycach – najuboższej w Europie.

Wizyta papieża Franciszka w Luník IX w Koszycach (dzielnicy utożsamianej z nędzą) jest uznawana za najważniejszy przystanek pielgrzymki. Na osiedlu w ciasnych budynkach mieszka około 5-6 tys. Romów. Mieszkańcy mają utrudniony dostęp do podstawowych usług, w tym bieżącej wody, prądu czy edukacji.

Jak podaje Deutsche Presse-Agentur, w dniach poprzedzających przybycie papieża do kraju, słowaccy politycy publicznie spierali się o to, kto jest „winny” włączenia tego „obrzydzenia” do papieskiego programu. Według Thomasa Schumanna, rzecznika Renovabis, katolickiej organizacji pomocy na Europę Środkową i Wschodnią, wizyta papieża może zachęcić Słowację do zapewnienia lepszych możliwości edukacyjnych dla Lunik IX i innych Romów.

Wrześniowa pielgrzymka Franciszka rozpoczęła się w niedzielę na Węgrzech, gdzie papież wziął udział w Mszy wieńczącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i spotkał się z prezydentem, premierem i biskupami Węgier. Tego samego dnia papież udał się na Słowację, gdzie spotkał się z prezydentem, premierem oraz przedstawicielami Kościoła. We wtorek Franciszek odwiedza Preszów, będący stolicą metropolii greckokatolickiej, a następnie Koszyce.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama