covid-19-5080950_1920

Panel ekspertów z USA popiera wykorzystanie szczepionki firmy Moderna na Covid-19 w nagłych wypadkach

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Panel zewnętrznych doradców Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w czwartek zdecydowanie poparł awaryjne wykorzystanie szczepionki na koronawirusa firmy Moderna Inc, zapewniając de facto drugą opcję ochrony przed COVID-19 poza szczepionką Pfizer / BioNTech.

Komisja przegłosowała wykorzystanie szczepionki Moderny stosunkiem głosów 20:0, przy jednym wstrzymującym się. Zgodnie z jej opinią, korzyści ze szczepionki przewyższają potencjalne ryzyko u osób w wieku 18 lat i starszych, tydzień po tym, jak ten sam panel poparł podobną szczepionkę firmy Pfizer Inc i niemieckiego partnera BioNTech SE, co doprowadziło do oficjalnej autoryzacji remedium przez FDA dzień później.

Oczekuje się, że FDA autoryzuje szczepionkę już pod koniec czwartku lub w piątek. „Przejście od (genetycznej) sekwencji wirusa w styczniu do posiadania dwóch szczepionek dostępnych w grudniu to niezwykłe osiągnięcie” – powiedział dr James Hildreth, dyrektor naczelny Meharry Medical College, który głosował za zaleceniem szczepionki do użycia w nagłych wypadkach.

Od głosu wstrzymał się dr Michaela Kurilli, który pracuje w National Institutes of Health i uznał, że ogólne upoważnienie remedium dla osób powyżej 18 roku życia jest zbyt szerokie. „Nie jestem przekonany, że we wszystkich tych grupach wiekowych korzyści faktycznie przewyższają ryzyko. I wolałbym, aby był bardziej skierowany do osób z wysokim ryzykiem poważnej i zagrażającej życiu choroby COVID-19” – powiedział. Wykorzystanie szczepionki Moderna ma nastąpić, gdy tylko FDA da zielone światło. Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej Alex Azar powiedział w czwartek CNBC, że 5,9 miliona dawek zostało przydzielonych stanom i dużym miastom i są one gotowe do wysyłki w całym kraju.

W przeciwieństwie do szczepionki firmy Pfizer, która wiąże się ze złożonymi wyzwaniami związanymi z dystrybucją ze względu na konieczność jej transportu i przechowywania w temperaturze -70 stopni Celsjusza (-94 F), szczepionka Moderna nie wymaga specjalistycznych ultrazimnych zamrażarek ani ogromnych ilości suchego lodu, co ułatwia zaopatrywanie obszarów wiejskich i oddalonych od większych aglomeracji.

Firma poinformowała w czwartek, że rozszerzyła wytyczne dotyczące obchodzenia się ze szczepionką, aby umożliwić jej lokalne przenoszenie w stanie ciekłym w standardowych temperaturach chłodniczych. Moderna powiedziała, że w niektórych przypadkach może to być jedyny praktyczny sposób na przeniesienie go do klinik lub odległych miejsc.

Urzędnicy USA powiedzieli, że spodziewają się, że do końca roku będą mieć 40 milionów dawek szczepionek Pfizer / BioNTech i Moderna – wystarczająco dużo, aby zaszczepić 20 milionów ludzi. Obie szczepionki były w około 95% skuteczne w zapobieganiu chorobom w kluczowych badaniach klinicznych bez poważnych problemów z bezpieczeństwem.

W dokumentach przygotowanych przez naukowców z FDA i opublikowanych przed spotkaniem stwierdzono, że dwudawkowy schemat szczepionki Moderna był bardzo skuteczny w zapobieganiu COVID-19 i nie powodował żadnych szczególnych problemów dotyczących bezpieczeństwa. Szczepionkę, opartą na nowej technologii syntetycznego informacyjnego RNA (mRNA), podaje się w dwóch zastrzykach w odstępie około 28 dni. Zastrzyk firmy Pfizer / BioNTech jest również szczepionką mRNA.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać