injection-5722329_1920

Panel doradczy rządu USA zatwierdza stosowanie szczepionki Pfizer / BioNTech

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Panel doradczy rządu USA zatwierdził w czwartek powszechne stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer / BioNTech, dzięki czemu kraj dzieli zaledwie jeden krok od rozpoczęcia kampanii szczepień przeciwko epidemii, która zabiła blisko 300 000 Amerykanów.

Szczepienia mogą rozpocząć się w ciągu kilku dni, w zależności od tego, jak szybko Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) wyrazi oficjalną zgodę, zgodnie z zaleceniem komitetu ekspertów. „To światełko na końcu długiego tunelu tej pandemii” – oświadczyła dr Sally Goza, prezes Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.

W głosowaniu 17-4 z jednym głosem wstrzymującym się doradcy rządowi doszli do wniosku, że szczepionka firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech wydaje się bezpieczna i skuteczna do stosowania w nagłych wypadkach u dorosłych i nastolatków w wieku 16 lat i starszych. Poparcie pojawiło się pomimo pytań o reakcje alergiczne u dwóch osób, które otrzymały szczepionkę na początku tego tygodnia w Wielkiej Brytanii.

Chociaż istnieje wiele niewiadomych dotyczących szczepionki, w nagłych wypadkach „pytanie brzmi, czy wiesz wystarczająco dużo”, aby iść naprzód, powiedział członek panelu dr Paul Offit z Children’s Hospital of Philadelphia. Doszedł do wniosku, że potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem. Decyzja zapadła, gdy liczba przypadków COVID-19 osiągnęła coraz wyższy poziom w całych Stanach Zjednoczonych, a liczba zgonów w środę wyniosła ponad 3100 w ciągu jednego dnia.

Pfizer podał, że do końca grudnia będzie miał gotowe około 25 milionów dawek szczepionki dwudrożnej dla Stanów Zjednoczonych. Początkowe zapasy będą zarezerwowane głównie dla pracowników służby zdrowia i mieszkańców domów opieki, a inne narażone grupy będą następne w kolejce, dopóki zwiększona produkcja nie umożliwi szerokiej dostępności remedium na żądanie – co prawdopodobnie nastąpi dopiero na wiosnę.

W przyszłym tygodniu FDA dokona przeglądu drugiej szczepionki firmy Moderna i National Institutes of Health, która wydaje się tak samo ochronna jak zastrzyk firmy Pfizer-BioNTech. Amerykańscy eksperci ds. zdrowia mają nadzieję, że połączenie szczepionek także od firm Johnson & Johnson i AstraZeneca / Oxford University  ostatecznie umożliwi pokonanie pandemii. Mimo to eksperci szacują, że co najmniej 70% populacji musi zostać zaszczepione, aby uzyskać odporność stada, czyli punkt, w którym wirus można kontrolować. Oznacza to, że może minąć kilka miesięcy, zanim sytuacja zacznie wracać do normy.

Opracowana przez Pfizer-BioNTech szczepionka pozostaje remedium eksperymentalnym, ponieważ jego badanie nie zostało jeszcze zakończone. W rezultacie panel ekspertów zmagał się z listą pytań, na które jeszcze nie udzielono odpowiedzi. Na przykład, chociaż szczepionka jest skuteczna w ponad 90% w blokowaniu objawów COVID-19, doradcy FDA podkreślili, że nie jest jeszcze jasne, czy może powstrzymać ciche, bezobjawowe rozprzestrzenianie się wirusa, które stanowi mniej więcej połowę wszystkich przypadków. „Mimo, że indywidualna skuteczność tej szczepionki jest bardzo, bardzo, bardzo wysoka, tak naprawdę w tej chwili nie mamy żadnych dowodów”, że zmniejszy ona transmisję, powiedział dr Patrick Moore z University of Pittsburgh.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać