chest-g2d87b4199_1920

Oxfam: 10 najbogatszych ludzi świata podwoiło swój majątek w czasie pandemii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
10 najbogatszych ludzi świata podwoiło swoje majątki w czasie pandemii koronawirusa, o czym poinformował w poniedziałek w swoim raporcie Oxfam. Dokument podkreśla także, że w ciągu dwóch ostatnich lat na świecie wzrosły nierówności i ubóstwo.
Reklama

Według raportu opublikowanego w poniedziałek przez Oxfam (brytyjskie zrzeszenie 21 niezależnych organizacji charytatywnych walczących z ubóstwem) majątek 10 najbogatszych mężczyzn świata wzrósł z 700 mld dolarów do 1,5 bln dolarów w ciągu dwóch ostatnich lat. Średni dzienny wzrost ich majątku wynosił 1,3 mld dolarów. Według organizacji udział najbogatszych ludzi na świecie w światowym bogactwie wzrósł w rekordowym tempie podczas pandemii.

Według zrzeszenia organizacji bogactwo miliarderów wzrosło w czasie pandemii szybciej niż w przeciągu poprzednich 14 lat. Jak przekazuje AFP pandemia pogrążyła w ubóstwie 160 mln ludzi. Oxfam nazwał tę dysproporcję „przemocą etniczną”. Jak informują organizacje w raporcie, pogłębiająca się nierówność przyczynia się do śmierci 21 tys. osób każdego dnia szczególnie z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej, przemocy ze względu na płeć, głodu i zmian klimatycznych.

Oxfam oparło swoje badania na najnowszym rankingu najbogatszych ludzi świata według Forbesa. Na liście wymienieni są: Elon Musk (Tesla, SpaceX), Jeff Bezos (Amazon), Larry Page i Sergey Brin (Google), Mark Zuckerberg (Facebook), Bill Gates i Steve Ballmer (byli prezesi Microsoft), Larry Ellison (były dyrektor generalny Oracle USA), Warren Buffet oraz szef Bernard Arnault (LVMH).

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać