ukraine-g152c45acf_1920

Ostrzał Nowogrodu Siewierskiego oraz ponad 4 miliony 800 tysięcy utraconych miejsc pracy w Ukrainie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W nocy z środy na czwartek rosyjskie lotnictwo ostrzelało Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Jest wielu zabitych i rannych – informują lokalne władze. Relacjonują, że ostrzał zniszczył szkoły, budynki administracji i domy mieszkalne. Na miejscu pracują ratownicy i służby medyczne.
Reklama

Na wschodzie Ukrainy, w obwodzie ługańskim, rosyjskie wojska w ciągu ostatniej doby atakowały 26 razy. Miejscowe władze informują, że najeźdźcy zniszczyli co najmniej 24 budynki, w tym 7 wysokich bloków mieszkalnych w Siewierodoniecku.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Michelle Bachelet poinformowała, że pod Kijowem w ostatnich tygodniach odnaleziono tysiąc ciał. Mówiła o tym podczas sesji nadzwyczajnej Rady Praw Człowieka w sprawie łamania praw człowieka na Ukrainie.

„Skala bezprawnych mordów, w tym oznaki wskazujące na egzekucje na terenach na północ od Kijowa, są szokujące” – powiedziała

Michelle Bachelet. Dodała, że wiele takich przypadków, weryfikowanych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji może stanowić zbrodnie wojenne.

Ukraińcy stracili 4 miliony 800 tysięcy miejsc pracy od początku wojny, przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Według jej analityków, w przypadku przedłużenia się walk liczba ta może wzrosnąć do 7 milionów. „Gdyby jednak walki natychmiast ustały, możliwa byłaby szybka odbudowa gospodarki i przywrócenie „3 milionów 400 tysięcy miejsc pracy” – czytamy w komunikacie MOP.

Raport podkreśla, że ukraińska gospodarka została poważnie dotknięta rosyjską agresją. Od 24 lutego do sąsiednich krajów uciekło ponad 5 milionów osób, w tym blisko 3 miliony, w wieku produkcyjnym.

Zwrócił uwagę na to, ze zmniejszyła się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny była ich jedna trzecia, obecnie 17 procent. W jego ocenie to w dużym stopniu efekt licznych powrotów z zagranicy. Podkreślił, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni powróciło 700 tysięcy obywateli Ukrainy.

W poniedziałek premier Ukrainy powiedział, że zmniejsza się liczba zamkniętych przedsiębiorstw. Na początku wojny było ich jedna trzecia w skali kraju, obecnie 17 procent. W jego ocenie to w dużym stopniu efekt licznych powrotów z zagranicy. Podkreślił, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni powróciło 700 tysięcy obywateli Ukrainy.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać