49131536538_0962fe97d6_k

Ostre negocjacje Funduszu Odbudowy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zdaniem DPA International podczas piątkowego szczytu Rady Europejskiej nie dojdzie do przełomu między państwami członkowskimi w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy – instrumentu naprawczego zaproponowanego przez Komisję Europejską w odpowiedzi na konsekwencje gospodarcze trwającej pandemii COVID-19. Urzędnicy UE mają jednak nadzieję, że przywódcy będą w stanie utorować drogę do kompromisu.

Komisja Europejska w zeszłym miesiącu przedstawiła propozycję planu odbudowy o wartości 750 miliardów euro. Jego celem jest pomoc Unii Europejskiej w odbiciu się od zakładanej najgłębszej recesji w historii kontynentu.

Największe kraje Unii Europejskiej: Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy, a także Polska są przychylne inicjatywie Komisji. Przewiduje ona m.in. przeznaczenie 500 miliardów euro w formie dotacji i 250 miliardów w formie pożyczek z wieloletnich ram finansowych UE. Jednak  grupa znana jako „oszczędna czwórka” (Holandia, Dania, Szwecja, Austria) jest przeciwko przyznawaniu dotacji bez warunków reform. Tymczasem kraje zmagające się z wysokim zadłużeniem takie jak Włochy, twierdzą, że pożyczki obciążą je kolejnymi zobowiązaniami.

Szef rządu Mateusz MORAWIECKI w artykule opublikowanym na portalu EURACTIV ocenił, że obecny kryzys może być wielkim punktem zwrotnym w historii Unii Europejskiej. Premier uważa propozycję Komisji Europejskiej polegającą za dobry punkt wyjścia do wypełnienia tego celu. MORAWIECKI podkreśla, że nie może on jednak zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Morawiecki: United we can do more

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać