ampoules-2045833_1920

Ostatnia faza testów szczepionki na COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Największy jak dotąd test eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 rozpoczął się w poniedziałek 27 lipca. Remedium opracowane przez spółkę biotechnologiczną Moderna przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) zostało podane około 30 tys. Amerykanów. Grupa testowa otrzyma dwa zastrzyki po 100 mikrogramów szczepionki, a równoległa grupa placebo.

Po tym, jak ochotnicy otrzymają dwie dawki w odstępie miesiąca, naukowcy będą śledzić, która grupa doświadcza więcej infekcji w trakcie wykonywania codziennych czynności, szczególnie na obszarach, gdzie wirus rozprzestrzenia się bez kontroli. Odpowiedź prawdopodobnie nadejdzie dopiero w listopadzie lub grudniu – ostrzegł dr Anthony Fauci, szef Narodowego Instytutu Zdrowia ds. Chorób zakaźnych.

Badanie może odpowiedzieć na wiele pytań: Ile ochrony zapewnia tylko jedna dawka w porównaniu z potrzebami dwóch naukowców? Jak długo będzie działać? Czy ochroni przed ciężką chorobą, czy całkowicie zablokuje infekcję?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w fazie badań klinicznych jest obecnie 25 potencjalnych szczepionek na koronawirusa na całym świecie. WHO ostrzegło we wtorek przed zbytnim optymizmem podczas sezonu wakacyjnego. Według organizacji zdrowia wirus nie zachowuje się jak grypa, która ma tendencję do podążania za sezonowymi trendami.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać