omr-g57e485236_1920

Ostatni dzień matury na poziomie podstawowym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne, do których podchodzi ponad 300 tys. uczniów. W piątek maturzyści zdają testy z nowożytnych języków obcych. Ministerstwo Edukacji przekazało, że w tym roku do matury ukraińskiej w Polsce ma podejść kilkanaście tysięcy uczniów.
Reklama

W środę maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego, a w czwartek z matematyki – oba na poziomie podstawowym. W piątek natomiast podeszli do obowiązkowego testu z nowożytnego języka obcego na poziomie podstawowym. Najwięcej maturzystów – bo 276 tys. osób – wybrało język angielski. Drugim najchętniej wybieranym językiem był niemiecki – 8,7 tys. maturzystów; rosyjski – 3,1 tys. Ponad tysiąc osób zdawało tez hiszpański, francuski i włoski.

W piątek maturzyści zakończyli pisanie egzaminów na poziomie podstawowym. W tym roku egzaminy ustne nie są obowiązkowe. Matury w pierwszych terminach kończą się 20 maja. Tegoroczne matury nie odbywają się na zasadach z obniżonymi wymaganiami programowymi.

Chęć przystąpienia do polskiej matury zadeklarowało 47 uczniów, obywateli Ukrainy. Większość Ukrainców przystąpi jednak w Polsce do ukraińskiej matury. –  Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – przekazał w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach przeprowadzenia matury ukraińskiej szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu z ministrem edukacji w Ukrainie – Serhijem Szkarłetem.

– Jeśli ukraińskie matury organizowane przez państwo ukraińskie będą odbywały się w okresie wolnym w Polsce od zajęć, to będą do dyspozycji szkoły i uniwersytety. W porozumieniu z władzami uniwersytetów czy organami prowadzącymi będziemy mogli udostępniać pomieszczenia dla kilkunastu tysięcy maturzystów ukraińskich będących w Polsce w ukraińskim systemie oświaty oraz udostępnić sprzęt informatyczny konieczny do zdawania matury w trybie zdalnym – zapowiedział minister Czarnek.

W polskich szkołach uczy się blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać