EP Plenary session - State of the European Union - SotEU - Statement by the President of the Commission

Orędzie o stanie UE: Ursula von der Leyen proponuje zwiększyć cel redukcji emisji gazów cieplarnianych co najmniej do 55 proc.

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W orędziu przewodniczącej Komisji Europejskiej wygłoszonym dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu, Ursula von der Leyen przedstawiła propozycje zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z 40 do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w odniesieniu do poziomu 1990 r.

– Aby zostać pierwszym kontynentem neutralnym dla kilmatu, proponujemy zwiększyć cel redukcji emisji do 2030 r. co najmniej do 55 proc. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych to za dużo, a dla innych za mało. Ale nasza gospodarka i przemysł mogą sobie z tym poradzić. Oni też tego chcą – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Do propozycji KE musi odnieść się w głosowaniu na sesji plenarnej Parlament Europejski. Następnie rozpocznie się procedura ustawodawcza, w której Parlament Europejski uzgadniać będzie szczegóły przepisów wraz z Radą Unii Europejskiej. Ostateczny kształt przepisów będzie wynikiem procedury ustawodawczej, w której zarówno Parlament Europejski, jak i Rada UE (ministrowie państw członkowskich) mają prawo weta.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę także wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, a także zorganizowanie w przyszłym roku globalnego szczytu ws. zdrowia wraz z państwami G20. Szefowa Komisji zapowiedziała także przeznaczenie 20 proc. środków z funduszu odbudowy na inwestycje cyfrowe. Von der Leyen poinformowała ponadto, że KE zaproponuje „bezpieczną tożsamość cyfrową” na poziomie Unii Europejskiej. Obywatele będą mogli z niej korzystać w celach np. wypożyczenia roweru, ale także do płacenia podatków.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej w swoim orędziu przed Parlamentem Europejskim zwróciła także uwagę na sytuację na Białorusi.

– Białorusini muszą sami decydować o swojej przyszłości – powiedziała, dodając, że w UE należy przejść do głosowania większością kwalifikowaną, przynajmniej w sprawach dotyczących praw człowieka i wprowadzania sankcji.

Odnosząc się do negocjacji brexitowych z Wielką Brytanią, von der Leyen powiedziała, że każdy mijający dzień zmniejsza szanse na zawarcie nowej umowy handlowej. Podkreśliła, że ​​zarówno UE, jak i Wielka Brytania wynegocjowały i ratyfikowały umowę rozwodową w sprawie Brexitu i ostrzegła Wielką Brytanię, że „nie można jej jednostronnie zmienić, zlekceważyć ani odrzucić”.

Źródło: PAP FRANCE 24
foto: © Unia Europejska 2020 – Źródło : PE

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać